5 червня відзначається народне свято Левон Огірочник (Левон Конопляник). Святий Леонтій, пам'ять якого шанують в цей день, жив у 12 столітті і був єпископом Ростовським і Суздальським.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяЛеонтій був добре освічений і начитаний, з молодих років відчував потяг до чернечого життя. Для подальшого навчання він відправився в Константинополь, де прийняв постриг. Повернувшись з Царгорода, Леонтій був висвячений на єпископа. У Ростові він боровся за християнську віру, але зустрів великий опір.
Про смерть Леонтія є різні відомості: за однією версією, він помер у мирі, за іншою — був убитий натовпом язичників.
На Левона (Леонтія) було прийнято саджати огірки. При цьому звертали увагу на прикмети: якщо з'являється багато оводів — це обіцяє хороший врожай овочів.
Також цей день називали конопляником, оскільки у багатьох місцях на Левона сіяли коноплі. У насіння, приготовані для посіву, як правило, клали писанку, а після при посіві по полю розкидали шкаралупу. При цьому приказували: «Роди, боже, конопель білих, як яйце».
Коноплі шанували в народі як вкрай корисну рослину: з її стебла добували прядиво, з насіння робили масло, використовували їх у народній медицині. Про неї говорили: «У кого конопелька, у того і подвійна копійка»; «Коноплі сій та на горобину дивись — коли цвіт у круги, то конопель борги».
У старі часи конопля була дуже цінною сільськогосподарською культурою, яку вирощували майже в таких же кількостях, як і льон. З конопель ткалась особлива тканина, груба і міцна, яка називалася плоскінь. З неї робилися мішки, вона добре зберігала зерно та овочі від гниття і замерзання, в морози нею кутали картоплю і капусту, що зберігалися у погребах. Наші предки вважали, що плоскінь корисна і для здоров'я тіла. Вважалося, що у людини, що носить одяг з поскони, ніколи не буде шкірних хвороб, а суглоби його тіла завжди будуть здоровими.
Як повідомляв портал "Знай.uа", в понеділок, 4 червня, слов'яни відзначають Троян (Трибогів День) — свято кінця весни і початку літа, коли на зміну молодому Ярилу-Весняному приходить Трисвітлий Дажбог.