Народне свято «Арина – увірви береги» відзначається 29 квітня (за старим стилем – 16 квітня). Православною церквою у цей день вшановується пам'ять мучениці Ірини та двох її сестер. В цей час річки входять в свої звичайні берега, залишаючи після себе розмелені мости і розкидані яри.

Ірина разом зі старшими сестрами жила в передмісті італійського міста Аквілєї в кінці III – початку IV століть. Рано залишилася без батьків. Разом із сестрами присвятила своє життя православній вірі. Після смерті духовного наставника сім'ю дівчат звинуватили у відмові підношення жертв язичницьким богам. На пропозицію імператора відмовитися від бога вони відповіли відмовою. За це сестер Ірини засудили до спалення, а її саму вразили пострілом із лука.

Заборони на свято

У народі помічали, що в Аринин день часто закінчувався розлив річок, зовнішня вода йшла, залишаючи за собою підмиті береги річок і розмиті яри, звідси день і отримав своє прізвисько – «увірви береги». Починаючи з цього дня і протягом кількох тижнів, люди боялися ходити над самим обривом берегів, щоб не звалитися разом із підмитим шматком землі в річку.

В цей день було прийнято готувати насіння на розсаду. В розсадні ящики висаджували капусту й огірки. Про цей день наші пращури говорили: «Прийшла Ірина - сій капусту на розсадниках». Розсадниками називали спеціальні високі ящики, в яких створювали певний грунт, суміш соломи, родючої землі і гною. Перед посадкою в них рослин землю проливали гарячою водою. Від цього гній і солома починали пріти і виділяти тепло.

Популярні новини зараз
Гороскоп на 26 листопада: у вівторок Всесвіт на вашому боці Який стаж не зарахують до пенсії: роки роботи просто викинуть Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень Податкова перевіряє українців за кордоном: що вже відомо
Показати ще

Кожен овоч саджався в землю з певною змовою, яка передавалася від матері до дочки. Наприклад, для капусти існувала така: «Не будь голінаста, будь пузата; не будь порожня, будь туга; не будь красна, будь смачна». Якщо розсадою завжди займалися тільки жінки, чоловіки на Ірину починали готуватися орати землю. Говорили: «Прийшла Ірина – пора орати, орачів раті». Дітям же доручали в цей день нескладну садову роботу: вони білили стовбури фруктових дерев.

Раніше інформаційний портал "Знай.uа" повідомляв про те, що група синоптиків склала прогноз погоди для українців на травень.