Секрет щастя був розкритий в блозі відомого вченого і кандидата медичних наук Андрія Беловешкіна. За його словами, щоб стати щасливіше, потрібно проаналізувати і скоротити всі «треба» і «хочу» в життя.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися"Рівень щастя і задоволеності дуже важливі для здоров'я. Адже багато наших шкідливі звички беруть свій початок в дефіциті задоволеності, - заявляє автор сстатьі, - Часто люди не сприймають всерйоз свої залежності до тих пір, поки не спробують від них відмовитися. Тільки тоді вся глибина потужної фізичної та психологічної залежності стає зрозумілою. Особливо недооцінюється фізична залежність, яка традиційно називається обжерливістю.
Для початку, спробуйте оцінити свій рівень щастя, зіставивши три поняття: треба, хочу і насолоджуюся.
Процес «треба» - це зусилля префронтальної кори, коли ви робите те, що не хочете. Це зусилля призводить до витрат сили волі і до падіння дофаміну. Так як кора діє переважно гальмівний вплив, то зловживання «треба» виснажить вашу енергію.
Процес «хочу» - це нейромедіатор дофамін в підкіркових структурах. Процес «насолоджуюся» - це опіоїди і ендоканнабіоіди, пов'язаний з безпосереднім переживанням задоволення, зокрема фізичного. Які практичні висновки можна зробити з цього?
Мало «насолоджуюся» при надлишку «хочу» - це пряма дорога до залежності
Збалансуйте «треба», зменшивши його. Позбавлення від будь-яких неважливих і неключових зобов'язань, а також від зайвих справ дасть вам відчутний приплив енергії. Можливо, багато хто з ваших «треба» застаріли і не є обов'язковими. Зменшити кількість треба на одиницю часу допоможе грамотний тайм-менеджмент.
Якщо ваше «треба» дуже велика і його неможливо обмежити, то виправити ситуацію ви можете через «хочу» і «насолоджуюся». Хочете робити багато - потрібно стати трохи божевільним, фонтануючим дофамином. Без сильної дофаминовой підживлення ваша префронталка довго не протягне. Зрозуміло, наркотики та стимулятори - це не вихід.
Якщо ваше «треба» велике, а ви ще й урізати час на свої радості та хобі, то ви неминуче підсяде на залежність: їжа, наркотики, азартні ігри, залежні відносини, шопінг - вибір залежностей величезний.
Будь-яке «треба» потрібно збільшувати пропорційно «хочу» і «насолоджуюся». Хочете обмежити себе в солодкому без зривів - тоді повертайте хобі потанцювати або плануйте задоволення (нехарчові, зрозуміло).
Поставте рамки для «хочу». Ось, іноді запитують, чи можна з'їсти еклер просто так? Ні, не можна. Будь-яке «незаслужене» задоволення шкодить нормальному функціонуванню системи винагороди. Особливо руйнівно це при стресі, тому при стресі - тільки помірність! Виберіть чіткі правила для задоволень, наприклад, солодкий день раз на тиждень - так ви з'їсте менше, а задоволення отримаєте більше.
«Відзначати» - це нормально. Підкріплюючи себе після досягнень, ми закріплюємо причинно-наслідковий зв'язок для дофаминовой системи. Так, часто буває так, що ми досягли чогось, але задоволення не відчуваємо. Це так і повинно бути, адже рівень дофаміну падає відразу після досягнення мети. Тому завжди плануйте, як відсвяткувати свої досягнення!
Більше «насолоджуюся»! Насолода - це усвідомлене отримання задоволення. Розвивайте смак і мову задоволення, знаходите об'єктивні його критерії, вивчайте лексику смаку. Це дозволить вам отримувати більше приємного при мінімальній стимуляції. Розтягуйте і смакуйте задоволення справжнього моменту. Якщо у вас мало «насолоджуюся» при надлишку «хочу» - це пряма дорога до залежності ".
Раніше портал "Знай.ua" розповів про те, як на щастя і багатство здатний вплинути колір очей.