Кожен рік 15 липня в народі відзначається свято Берегиня, яке присвячено слов'янському міфічному божеству. Також за православним церковним календарем це день пам'яті святителя Фотія, митрополита Київського.

При цьому є й інша назва свята - Петровая Матка, яка походить від імені святого апостола Петра (його вшановували напередодні – 12 липня). Сирою Богородицею цей день називають за те, що образ Берегині з появою християнства порівнювали з образом Богоматері.

Історія життя святителя Фотія, митрополита Київського

Митрополит Фотій у 15 столітті керував православною церквою протягом 21 року. Ще церковні перекази свідчать, що святий був посередником між князями, відносини яких часто призводили до непорозумінь і сварок. Варто відзначити, що Фотію вдалося відновити єдність християнської церкви. Православні віруючі вшановують святого в лику святителів.

Згідно з переказами, стародавні слов'яни називали Берегинею язичницьке божество, яке є матір'ю всього живого на землі, і дає захист людям від нечисті і всякої напасті. Берегиню в народі завжди уявляли зі світозарними вершниками, що символізують сонце. До неї зверталися під час дозрівання врожаю.

Ще існує така думка, що називали берегинями також річкових русалок. Невипадково Берегиня допомагала рибалкам, у відповідь на прохання про допомогу дарувала їм багато гарної риби. У народі знали, якщо русалки народжувалися у воді, то берегинь перетворювалися померлі просватані дівчата, які так і не вийшли заміж. У той же час Берегині, на відміну від русалок, могли жити не тільки у воді, але і на землі. Також у народі її називали захисницею всіх, хто живе по берегах річок.

Популярні новини зараз
Віддавати по 10% від пенсії не доведеться: "Київстар" порадував стареньких бюджетним тарифом Українські пенсіонери отримають по 500 гривень "бонусу": хто у списку "літніх" щасливчиків Спіймали на вулиці та примусово відвезли в ТЦК: українцям розповіли, як себе поводити На школи тепер чекають масові перевірки: батьки домоглися свого
Показати ще
Традиції та обряди на Берегиню

На це свято молоді дівчата ходили в ліс, щоб поклонитися березі і попросити щирого і довгого кохання у Берегині. Для цього дівчата брали маленьку березову гілочку і таємно клали на поріг. Як тільки хлопець переступав гілочку берези, потрібно негайно підбирати її і ховати в сухе місце, примовляючи: «Як цей прут сохне, так нехай і він ... (ім'я хлопця) від кохання до мене сохне».

Як відомо, божество, що охороняло для селян худобу, наділяло трави лікувальними властивостями, живило плоди та овочі. На сінокіс існував такий обряд: виносити на луки вишиті рушники і утиратися після вмивання ними, щоб наповнити тіло силою і енергією.

Раніше портал "Знай.uа" писав, чого категорично не можна робити на день вшанування братів Косьми і Даміана, 14 липня.