У п'ятницю, 11 травня, прийнято відзначати свято Березосік - день, присвячений березовому соку. Про це повідомляють ЗМІ.

Історія Березосіка

Приблизно у цей час наші предки починали його збирати. Кліматичні умови змінилися, і настання тепла зрушило, тому сік починають збирати раніше - приблизно в середині квітня, тоді як до свята він вже "закінчується".

Здавна на Русі любили й шанували березу. Її оспівували поети, малювали художники, її витонченість порівнювали з красою жінки. Енергетика дерева ближче до жіночої, тому молоді дівчата водили навколо неї хороводи, просили захисту і допомоги.

Популярні новини зараз
Борги анулюють: українцям дали новий шанс у важкі часи ПриватБанк без розбору блокує платежі українців: покупки перетворилися на "лотерею" Один день – 1 гривня: "Київстар" підказав як користуватися послугами майже задарма Українцям 60+ нададуть грошову допомогу, можна запросити рідних: як подати заявку
Показати ще

Березовий сік високо цінувався у слов'ян. Його збирали і заготовляли про запас. До початку сокоруху у беріз готувалися заздалегідь: готували судини для збору, запасалися лікувальними травами, які потрібні були для приготування зілля. Особливу увагу цьому дню приділяли знахарі і лікарі, оскільки за повір'ями він володів великою цілющою силою.

Користь березового соку відома з давніх часів. Якщо в будинку був хворий, його також готували до Березосіку. Людей, що страждають від лихоманки, в переддень свята обтирали талим березневим снігом, купали в дощовій воді, а потім поїли свіжозібраним соком.

Існувало повір'я, що дерево, яке окремо стоїть - це душа загиблої людини, і в ній тече жива кров, а не просто живить рослину сік. Таку березу не можна було чіпати. З неї не брали сік, але саме до неї приходили просити про кохання, і скаржитися на нерозділені почуття.

Прикмети і традиції на Березосік

Вважалося, що цілющими властивостями володіє тільки сік із верхніх гілок, тому люди намагалися забратися з пристосуваннями для збору якомога вище. Знахарі брали з собою в ліс місцевих хлопчаків, для яких залізти на дерево було в радість. Але збирати рідину слід було тільки в ясну погоду, в похмурий і дощовий день сік втрачав свою силу.

Особливо важливим цей день був для ослаблених та хворих людей. Лікарі радили, якомога більше часу провести на свіжому повітрі, бо теплий вітер на Березосік додавав сили.

Для більшого ефекту люди "ловили" вітер. Для цього необхідно було піти на перехрестя і підставити ладанку свіжому вітру і потім повісити її на шию хворій людині.

Із давніх часів збереглися і народні прикмети:

вітер дме з півдня - дощове літо і хороший урожай;

вночі помічено мерехтіння - скоро піде дощ;

ясний схід - тепле літо;

береза зацвіла - можна сіяти овес.

Вважалося, що люди, які народилися на Березосік, будуть володіти міцним здоров'ям і доживуть до глибокої старості.

Дивіться сюжет про свята