Народне свято Марк Ключник відзначається 8 травня (за старим стилем – 25 квітня). У православному церковному календарі це дата вшанування пам'яті апостола від 70-ти Марка Олександрійського, Євангеліста, єпископа.

Святого називають «Ключником», так як вірять, що у нього зберігаються ключі від неба, і тільки він може відімкнути його і впустити в цей світ дощ. День також носить назву «пташине голодування», тому що в цей період птахи починають активно повертатися з теплих країн на батьківщину. Перельоти вимотують. Вони повертаються голодними і втомленими.

Історія Марка Ключника

Марк Олександрійський народився в Єрусалимі. Його дядьком був апостол Варнава. З юних років хлопчика оточували християни. Він був учнем апостола Петра. Марк побудував першу Церкву в Єгипті і став єпископом міста Олександрії.

Потім він відправився проповідувати Євангеліє. Після подорожі по Африці Марк відвідав свого вчителя, який знаходився в ув'язненні в Римі. Там він написав Євангеліє для тих ідолопоклонників, які покаялися і увірували в істинного Бога.

Популярні новини зараз
Гороскоп на 26 листопада: у вівторок Всесвіт на вашому боці Який стаж не зарахують до пенсії: роки роботи просто викинуть Приємна несподіванка: в Україні почали знижуватись ціни на деякі овочі Податкова перевіряє українців за кордоном: що вже відомо
Показати ще

Після повернення в Олександрію Марк продовжив звертати на шлях істинної віри всіх бажаючих і підтримувати дух віри християн. Язичники, які були проти православної релігії, вирішили його вапнувати. Одного ранку вони увірвалися в храм і кинули Марка в темницю. На наступний день його повели на суд. Святий помер по дорозі.

Традиції та обряди на Марка

В це народне свято люди моляться святому Марку і просять, щоб він не допустив посухи, яка може погубити схід. Також дивляться в небо і кажуть приказку про те, що три рясних дощі у травні дадуть три роки врожаю.

У цей день садять гречку.

Розсипають по полях і дворами конопляне насіння, щоб прилетіли з теплих країв голодні і втомлені птахи, довго не шукали їжу.

Ворожать на долю, вслухаючись у спів птахів.

Прикмети на свято

Якщо небо зоряне і вечір теплий – вродить хліб.

Весь день ясно і тепло – буде спекотно влітку.

Цілий день йдуть короткочасні холодні дощі – буде мало меду.

Погожий день – до хорошого урожаю ярових.

Якщо зграйка тільки що повернулися з теплих країн птахів села на поле з коноплею – урожай буде хорошим.

Якщо чути зозулю, значить, холоди пішли до осені.

Раніше інформаційний портал "Знай.uа" повідомляв про те, що 7 травня всі православні християни відзначають так званий Євсеїв день.