Великий четвер, який в 2018 році припадає на 5 квітня, це один із найважливіших днів Страсного тижня. У цей день згадують Таємну вечерю, встановлення Ісусом таїнства євхаристії (причастя), те, як він омив ноги своїм учням, молитву в Гефсиманському саду і зраду Іуди.

Історія Чистого четверга

Напередодні іудейської Пасхи Христос з учнями збираються разом. Учитель пропонує учням хліб і вино, вимовляючи при цьому фразу, яка стала частиною літургії: "Ісус узяв хліб, і поблагословив, поламав, і давав своїм учням, і сказав: Прийміть, споживайте, це тіло моє. І, взявши чашу і подякувавши, подав їм і сказав: пийте з неї всі, бо це кров коя Нового заповіту, що за багатьох проливається на відпущення гріхів".

На тій же Таємній Вечері Ісус сказав до своїх учнів: "Один з вас зрадить мене". Учні, вкрай здивовані почутим, почали питати: хто може зробити таке? На що Христос сказав: "Той, кому я, умочивши, подам". І, вмочивши шматок, подав Іуді Симонову Іскаріоту".

Потім Христос "налив води в умивальницю і почав умивати ноги учням і обтирати рушником, яким був підперезаний". Апостол Петро обурився: "Господи! Митимеш ноги?" Але Ісус відповів йому: "Якщо не умию тебе, ти не матимеш частки зі мною".

Популярні новини зараз
Гроші на кону: "Ощадбанк" зробив важливе оголошення Нові правила військового обліку: українців штрафуватимуть без їхнього відома ПриватБанк скасував плату за важливу послугу: до кінця року не візьмуть жодної копійки Відмова від повістки – не порушення? Суд розповів, хто буде правий
Показати ще

Подію, описану в цьому фрагменті Євангелія, прийнято вважати встановленням священства - фактично Ісус посвятив апостолів у священиків. Саме тому Великий четвер вважається "професійним святом" усіх священнослужителів.

Далі Ісус з учнями пішов на гору, щоб помолитися напередодні трагічних подій, які були вирішені наперед. Апостол Петро, ​​почувши слова вчителя про те, що після його смерті "всі ви спокуситеся", вигукнув: "Якщо й усі спокусились про тебе, я ніколи не спокушусь". На що Ісус сказав: "Істинно кажу тобі, що ночі цієї, перше ніж заспіває півень, відречешся ти тричі від мене".

Того вечора Христос молився в Гетсиманському саду. Звертаючись до Отця, він говорив: "Отче мій! Якщо ця чаша не може минути мене, щоб мені не пити її, нехай станеться воля твоя".

Далі послідував арешт Ісуса. Іуда, який отримав 30 срібників за зраду вчителя, поцілував Христа. Це був знак для первосвящеників - "Кого я поцілую, той і є, беріть Його". З цією подією пов'язано вираз "поцілунок Іуди".

Ісуса повели в синедріон. Усі учні, як і передбачав учитель, покинули його. І тільки Петро потай слідував за ним. Тричі люди дізнавалися в Петра апостола, і той тричі відповідав: "Не знаю, що говорите". Коли він втретє відмовився від учителя, проспівав півень. "І згадав Петро слово, сказане йому: Перше, ніж заспіває півень, відречешся ти тричі від мене. І, вийшовши звідти, він гірко заплакав", - розповідає євангеліст Матвій.

Традиції Чистого четверга

У Чистий четвер традиційними є обряди, пов'язані зі збиранням, миттям і купанням. На Русі в Чистий четвер навіть було прийнято до світанку вмиватися або купатися у відкритих водоймах, цей обряд вважався свого роду малим хрещенням.

У Чистий четвер у селах починалася головна підготовка до Великодня - житло слід ретельно прибрати (це була жіноча турбота), відмивання до блиску навіть найвіддаленіших куточків. Також слід перепрати всю білизну, почистити доріжки, господині драїли стіни, стелі і лавки, чоловіки фарбували печі, поправляли похилу огорожа і т.д.

Вважалося, що ретельне прибирання житла в Чистий четвер забезпечить сім'ю чистотою на весь рік, причому не тільки тілесною, а й духовною. За народною традицією після збирання в Чистий четвер господиня до самої Пасхи не повинна була брати в руки віник і взагалі займатися прибиранням - це було під забороною. Тих, хто не встигав закінчити необхідні справи до закінчення четверга, засуджували сусіди.

Як повідомляв інформаційний портал "Знай.ua", останній четвер перед Великоднем пов'язаний в першу чергу з водою і її цілющими властивостями. 5 квітня його відзначають православні східного обряду по всьому світу.