У четвер, 12 квітня, всі православні християни вшановують пам'ять Іоанна Лествичніка — християнського богослова і філософа, ігумена Синайського монастиря, який жив у 6-7 століттях. Іоанн є автором «Лествиці» (від старослов'янського «сходи») — свого роду керівництва до морального самовдосконалення. У своєму творі Іван представив 30 чеснот у вигляді східців, по яких християнин повинен підноситися до ідеалу.

У день вшанування Івана (Іоанна) віруючі селяни пекли обрядове печиво — драбинки. З тіста катали дві «ковбаски», клали їх паралельно один одному, а зверху замість ступенів укладали пиріжки. Належало спекти по драбинці для кожного члена сім'ї — вважалося, що це принесе домочадцям здоров'я. Також, якщо вірити звичаєм, це печиво приносили в церкву, де окропляли святою водою.

Крім того, на Івана Ліствичніка багато хто боялися ходити по домашньому двору. Говорили, що у цей день домовик «біситься» і не дізнається своїх домашніх, а тому може заподіяти їм шкоду. Пояснювали це по-різному. В одних регіонах в народі думали, що з домовика сходить стара шкіра, в інших вважали, що він збирається одружитися на відьмі. Як би те ні було, домовик збиткувався всю ніч до перших півнів, тому з заходом сонця селяни замикали весь худобу в хліві, а самі сиділи в хаті, навіть не підходячи до вікон.

Популярні новини зараз
Зміна ціни на електроенергію: у НКРЕКП зробили заяву для споживачів Українцям готують тарифний удар після опалювального сезону Показники лічильника вже не аргумент: українців змушують платити за світло більше, ніж "накрутили" Готуйте документи: "Укрпошта" розпочинає виплати до 3 тисяч гривень
Показати ще

Нагадаємо, раніше інформаційний портал "Знай.uа" повідомляв про те, що в середу, 11 квітня, на Русі вшановували саме улюблене в народі дерево — березу. Як відомо, її називали деревом життя, здоров'я та світла. Так, у наших предків із березою було пов'язано безліч повір'їв.

Відзначається, що дитину, яка сильно захворіла, наприклад, потрібно було хльоснути березовим прутиком — і хвороба піде. Якщо увіткнути гілку берези в дах, вона буде оберігати будинок від блискавки. А уявити російську лазню без березового віника і зовсім неможливо.

Шанобливе ставлення до берези з приходом християнства отримало нове обґрунтування. За переказами, саме під цим деревом Богородиця і немовля Ісус ховалися від негоди.