За старим стилем це було тільки 21 липня, але день вже вважався одним з перших днів осені. І до неї готувалися в прискореному темпі.

Історія свята

Церква шанує в цей день святого Онуфрія Печерського, який жив в 12 столітті в Антонієвих печерах. На жаль точно не відомо за що Онуфрія зарахували до лику святих, і за яких обставин це сталося. Все що ми зараз знаємо, це тільки те, що Онуфрій - безмовний самітник і чернець Києво-Печерського монастиря. Як і багато інших ченців, які жили з ними, він тримав дуже тривалі і суворі пости, а також мав досить суворий характер.

Традиції та обряди

Осінь вже наступила, і часу на розмови особливо не було. Цей день люди проводили за роботою, але мовчки. Намагалися не вимовляти жодного зайвого слова. Але якщо обставини вимагали, то пояснювалися одним, максимум двома, словами.

У цього дня була своя мета - потрібно було перевірити і підготувати комори. Дошки повинні бути не гнилими, покрівля цілою, а цвяхи без іржі. Особливу увагу приділяли місцям, де зберігали зерно. Щоб миші не псували врожай, в комору запускали кішок (кращими мисливцями вважалися смугасті) і закривали на пару днів. За цей час вони виловлювали всій мишей. Намагалися брати саме кішок, а не котів, так як вони краще ловлять мишей і щурів.

Засіки провітрювали, а потім ще і обкурювали полином. Якщо дошка десь починала гнити, її змащували оцтом.

Популярні новини зараз
Пенсіонери мають довести, що ще живі: у ПФУ дали час до кінця грудні, інакше залишать без грошей Мобілізують через помилку: що треба знати перед візитом до ТЦК Стосується всіх одержувачів пенсій: українцям дали 30 днів на явку до ПФУ Українці отримують штрафи за паспорти: кому загрожують несподівані витрати
Показати ще

Також збирали яблука, що впали, і робили з них компот, квас або вино. Сирими не їли.

Прикмети

  • Якщо ніч на Онуфрія була свіжою і прохолодною, то і зима настане швидко, буде довгою і холодною.
  • Якщо вранці випало багато роси, то хорошого врожаю льону можна не чекати.
  • Якщо опеньки з'явилися рано, то на інші гриби буде неврожай.
  • Якщо день почався з грози, то грозою він і закінчиться.
  • Якщо ви пішли в ліс і не побачили павуків, то буде дощ.
  • Слимаки виповзають - до негоди.
  • Якщо кури намагаються сховатися від дощу, то погода покращиться.
  • Якщо на сході був туман, то погода буде тихою і безвітряною.