День пам'яті жертв застосування хімічної зброї (Day of Remembrance for all Victims of Chemical Warfare) відзначається з 2006 року. Роком раніше відбулася X конференція держав-учасниць Конвенції про заборону розробки, виробництва, накопичення і застосування хімічної зброї та її знищення. Делегати прийняли рішення заснувати міжнародний день і вибрали для нього дату — 29 квітня. В цей день в 1997 році Конвенція вступила в силу.

Коли була перша хіматака

Вперше хімічну зброю було застосовано в роки Першої світової війни (1914-1918) спочатку Німеччиною, а потім і іншими країнами-учасницями війни. Надалі хімічна зброя використовувалася проти Ефіопії Італією, Японією проти Китаю, США проти Кореї та В'єтнаму, в ході ірано-іракського конфлікту.

І в 1993 році в Парижі повноважними представниками 130 держав світу була підписана Конвенція про заборону розробки, виробництва, накопичення і застосування хімічної зброї та про її знищення, яка вступила в силу в 1997 році.

Учасники Конвенції зобов'язалися не розробляти, не виробляти, не набувати іншим чином, не накопичувати або не зберігати, не передавати, не застосовувати хімічну зброю і не проводити військових приготувань до його застосування; не допомагати, не заохочувати або не спонукати будь-яким чином кого б то не було до порушення Конвенції; не використовувати хімічних засобів боротьби з заворушеннями як засобів ведення війни; знищити всі запаси хімічної зброї та об'єкти, з його виробництва не пізніше 10 років після вступу Конвенції в силу.

Популярні новини зараз

Настя Каменських оголила ніжки на премії YUNA 2021, Потап не стримався: "Богиня"

Тіна Кароль отримала особливу статуетку Yuna 2021: "Навіть не очікувала"

Go_A втратили солістку перед виступом на "Євробаченні 2021": хто замінить українську співачку

Крадіжка століття приголомшила Київ: прощавай, квартира і 5 мільйонів

Показати ще

У 2006 році цей термін був продовжений ще на 5 років. Третя Конференція держав — учасниць Конвенції про заборону хімічної зброї, що відбулася 8-19 квітня 2013 року в Гаазі (Нідерланди), прийняла на основі консенсусу політичну декларацію, що підтверджує «беззастережну прихильність» держав-учасників глобальної заборони хімічної зброї.

Варто зазначити, що учасниками Конвенції є 188 держав, які повинні знищити всі задекларовані запаси хімічної зброї. 98% запасів хімічної зброї в світі знаходиться в руках держав – членів Конвенції. При цьому ряд держав, що не приєдналися до Конвенції, і у них немає ніяких зобов'язань перед міжнародним співтовариством.

Відзначаючи цей день, держави-члени ООН підтверджують прихильність Організації по забороні хімічної зброї (ОЗХЗ). Головне завдання ОЗХЗ — стежити, як йде процес знищення хімзброї в світі, і приймати заходи для того, щоб вона більше не проводилася.

Як повідомляв портал "Знай.uа", 7 квітня урядові сили Сирії були звинувачені в тому, що скинули бочкову бомбу з отруйними речовинами з вертольота на цивільне населення Думи у східній Гуті.