Щороку 12 липня відзначається народне слов'янське свято День Снопа Велеса. Велес — язичницьке божество, "скотий бог", покровитель поезії.

Як стверджує вчений Р. Ловмянский, "Велес, швидше за все, був демоном, не маючи нічого спільного, крім якоїсь схожості в імені, з богом Волосом". У той же час етимологія імені Велес точно невідома.

З відкритих джерел відомо, що цей день припадає на Свято вибору жертв Перуну. Може так і є, адже Велес з Перуном - і брати, і в битві зі Скіпером-Змієм разом брали участь, були друзями.

Традиції та обряди на День Снопа Велеса

Після прийняття християнства на Русі, слов'яни стали називати цей день Петрове говіння, так як в цей період завершувався Петрів піст. Люди влаштовували бенкети — накривали смачні столи для бідних сусідів і родичів, убогих і подорожніх. У свою чергу хрещені батьки дарували своїм хрещеникам пишні пшеничні пироги.

Варто відзначити, що літні дні стають все коротшими, а спеки стає все більше. Роса висихає за лічені хвилини після сходу Сонця. Проте поки не висохла роса, дозволялося косити. Тому з Велесового дня косарі виходили на поле затемна і забирали врожай. У кінці першого дня косовиці останній пов'язаний сніп ставили в хаті, шануючи Велеса. У народі вірили, що в цей сніп входив Дух самого Велеса, покровителя всіх землеробських робіт.

Популярні новини зараз
Пенсія зросте майже на 1000 грн: хто може сподіватися на підвищення Долари можна продавати? Що буде з курсом в Україні після приходу Трампа Українцям дозволили не сплачувати за комунальні послуги: коли рахунки можна "заморозити" Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році
Показати ще

Велес навчив слов'ян обробляти землю, мати можливість робити рясні запаси їжі на зиму і вести осілий спосіб життя. Тому в його день народ намагався закінчити оранку і почати підготовку до сівби озимої. Навіть існує таке прислів'я: «До Велесова дня зорати, до Перунова дня взборонити, до Спаса - посіяти».

Крім того, наші предки в цей день також шанували і Святий Алатир-Камінь, що закриває вхід у Наву. Ніхто, крім Велеса, не має можливості відвалити його від входу і пропустити душі померлих людей у Наві.

Як повідомляв портал "Знай.uа", 12 липня українці відзначають християнське свято - День святих апостолів Петра і Павла. Свято є завершенням Петрова поста, що, за традицією, розпочинається в понеділок через тиждень після Трійці.