24 лютого українці згадують святого мученика Власа. Коріння цього свята сягає у давнє язичництво. Про це повідомляє "Обозреватель".

Наші предки вважали День Власа - святом "худоби", а святого Власа, як і Юрія, покровителем усієї домашньої худоби, особливо корів. Розгадка криється в давньослов'янських божествах Велесі і Марене-зими.

24 лютого вважався днем, який знаменував середину Зими. Вважалося, що в цей день Велес походжав лісами і грав на своїй сопілці, щоб розвеселити людей. А ось Марена, яку ототожнювали з Зимою, ходила і напускала всюди мороз, бажаючи погубити худобу, насилала смерть на корів, яких так любив Велес.

У слов'янській народній традиції вважалося, що Влас "відмикає у корів молоко" в кінці зими.

Власію моляться не тільки власники худоби, але і ті, у кого проблеми з горлом і гортанню. Муляри вважають своїм покровителем цього святого і підносять йому молитви.

Популярні новини зараз
На школи тепер чекають масові перевірки: батьки домоглися свого Чому українцям необхідно заповідати майно вже зараз та як це зробити правильно У МВС попередили водіїв: для керування авто потрібно пройти спецпроцедуру – інструкція Показники лічильника стануть недійсними: споживачів застерегли від неприємностей з платіжками
Показати ще

Спеціально для домашньої живності — курей, гусей, корів, свиней, коней та овець — господині випікали хліб. Вранці розкладали шматочки хліба по годівницях, кропили тварин і птицю святою водою і говорили їм добрі слова.

В цей день селяни служили по дворах молебні, вносили образ святого у стайню чи загін, де стояв худобу, кропили худобу свяченою водою та обкурювали ладаном - "щоб худоба добре плодилася і не хворіла".

Як вперше навесні виганяли худобу в поле пастися, то служили молебень не тільки святому Юрію, але і Святому Власу.

Молоді жінки в цей день ходили в "шинок" і рясно випивали, щоб "корови були ласкаві", а потім били своїх чоловіків днищем (дошкою для прядіння льону), щоб "воли були слухняні".

Раніше вважалося, що відьми постійно насилають на корів смерть і відбирають все молоко. Жінок, запідозрених у злому намірі, зав'язували в мішок з кішкою і півнем, а потім закопували в землю або топили.

Також у цей день наші пращури влаштовували бої Марени з Велесом, де, звичайно ж, перемагав захисник тварин, а ось Марену топили в річці чи спалювали. Гуляння закінчувалися ритуальним обідом без яловичини.

Нагадаємо, російська Масниця - це зовсім не те ж саме, що українська Масница або Колодій. Етнографи досліджували і докладно розповіли про те, що є запозиченим із сусідньої країни і нав'язаним в радянські часи, а що є невід'ємним українським святом.

Крім того, в окупованому Донбасі абоненти місцевого мобільного зв'язку отримали sms-повідомлення з привітаннями зі сторічним ювілеєм утворення Донецько-Криворізької республіки, від так званого громадського руху "Донецька республіка".

Дивіться сюжет про свята

Як повідомляв інформаційний портал "Знай.uа", над окупованим Донбасом підняли прапор України.