У цей день відзначається пам'ять мученика Євтропія Амасійського, що жив в 3-4 століттях в Малій Азії і загиблого за віру від рук язичників.

У народі ім'я святого відзначили у приказці: "Євтропій шлях квапить та сніг топить". У цей день потрібно було обійти поле хрест-навхрест - привернути увагу сонця, вблагати його розтопити сніг.

Наші пращури вірили, що потрібно "зачарувати" ниву – свого роду налаштувати її на плодючість. І таке "похрещене" поле зрозуміло, просто не могли не вродити. Далі на полі розпалювали величезне багаття, щоб побачило сонце весняне кожну ниву й розігнало всі злі сили, які її пригнічують.

Однак сонце могло бути не тільки милостивим, а й грізним, тому потрібно було знати, як себе з ним поводити. Про сонце складено безліч приповідок. Наші предки, наприклад, говорили: "Коли сонце зайшло, то не кидай сміття на вулицю", "Після заходу сонця хліба і грошей в борг не дають".

Популярні новини зараз
Українці можуть залишитися без опалення та гарячої води: комунальники попередили про ризики Життя стане солодшим без цукру: в Україні супермаркети оновили ціни на сіль, майонез та кетчуп Розписуватися буде не потрібно: коли повістка вважатиметься врученою На школи тепер чекають масові перевірки: батьки домоглися свого
Показати ще

Судили за сонцем і про погоду: сонце сідає в хмару - наступний день буде непогожим.

А головною подією дня День Євтропія було пробудження ведмедя. Вважалося, що саме в цей час господар лісу виходить з барлогу та починає нишпорити в пошуках їжі.

У минулі часи помітили, яка середина березня - таке і літо. Також помічали люди, що починали повертатися з вирію перелітні птахи, тому готувалися їх зустріти . Для шпаків готували шпаківні, оскільки їх чекали особливо, оскільки вони оберігають город від шкідників.

Народні прикмети 16 березня:

Сильний вітер під час опадів при плюсовій температурі - до швидкого припинення снігу і різкого потепління.

Грім - до повернення холодів

Якщо небо на ніч ховається за хмарами і посилюється вітер, то заморозку не буде

Прилетів жайворонок - до стійкого тепла. Рано повернулися з півдня граки - до теплої весни

Чим сильніший вітер, тим менше ймовірність місцевих заморозків

Жайворонки співають довго - збережеться ясна погода без опадів, не можна почути з ранку - чекай поганої погоди.

Як повідомляв портал "Знай.ua", 14 березня вшановували пам'ять Святої Євдокії, а в народі -Явдохи. Це ім'я асоціюється із заступництвом земної природи і знаменує пробудження життєвої сили землі.

У народному побуті "Явдохи" - не тільки перший день весни, але й перший день нового року, адже в наших предків рік починався з 1 березня (14 березня за новим стилем). Тому аж до XV століття на Євдокії відзначали Новий рік.

На Явдохи зустрічають весну, особливими обрядами закликають у дім щастя, благополуччя і здоров'я.

Згідно з повір'ям жінки вважали 14 березня своїм святом, "бабиним днем", коли старе закінчується і відкривається шлях до нового.

Господині пекли в цей день жайворонків з тіста - це символи весни і нового життя. Жайворонками пригощали діток.