Народне свято «Дожинки» відзначається 28 серпня (по старому стилю - 15 серпня). інші назви свята:

  • «Успіння»,
  • «Велика пречиста »,
  • «Спожинки»,
  • «Обжинки».

До середині серпня по старому стилю закінчувалася жнива хлібів, звідси і пішла назва свята.

Повір'я

Спочатку святкували Зажинки, коли урожай тільки починали збирати, потім більш пишно вже відзначалися Спожинки або Дожинки. У цей день жнива закінчувалася і святкували останній сніп. Останній сніп жали мовчки, щоб не потурбувати польового духу, який переселився в нього. На невеликому полі за стародавнім звичаєм залишали трохи незрізаних колосків. Їх пов'язували стрічкою, як говорили, завивали Велесу бороду:

«Вже ми вьемо, вьемо бороду

У Велеса на полі ...

Популярні новини зараз
Будуть мобілізовані до ЗСУ: Рада прийняла важливе рішення 60-й День народження - не привід радіти: в Україні пенсіонерам повідомили погану новину Українцям виплатять матеріальну допомогу: хто отримає гроші і як оформити заявку Постійна процедура більше не буде катуванням: українцям пояснили прості рішення щодо лічильників
Показати ще

Завивати бороду

У Велеса да на широкому ...

На ниві великій,

Так на горі високій,

На землі чорнопахітній ...

Вийся, вийся, борода бородушка, вийся

Засік піднесися! ».

Вважали, що Велес навчив наших предків орати землю, сіяти хліб і тиснути віники, потім ставити снопи в житло. Тому шанували його як Отця Божого. В цей день до церкви на освячення несли мед, зерно і яблука. А після зачину починався веселий бенкет для всього села. Тоді яловичину можна було їсти. У Спожинки їли зазвичай кашу, яблука, мед, пиво і хліб.

Святкували прямо в полі. Тут залишали невеликий шматочок ділянки в один сніп. За повір'ям вважалося, що в полі живуть добрі духі- польовики. Вони стежили за зростанням злаків, відлякували різних шкідників, а іноді сходили на землю у вигляді проливного дощу. Духи проводили зиму в останньому снопі. Тому його пов'язували дуже ретельно.

Усі останні снопи складалися навколо цього місця, як складаються колоди при будівництві хати, причому наступного сніп клався так, щоб його колосся накладалися на комель іншого.

Потім святкування тривало вже в селах. Пекли короваї і пироги з борошна нового врожаю, готували саламаху (борошняний кисіль), варили кашу, мед і пиво.

Прикмети 28 серпня

  • Якщо вранці немає заморозків - їх не буде ще два тижні.
  • Якщо погода 28 серпня хороша - друга половина вересня буде похмурою.
  • Веселка в ці дні означає довгу теплу осінь.
  • Багато павутини, значить зима буде холодна.
  • Успіння проводжай, осінь зустрічай.