Народне свято «Фомаїда Медуниця» відзначається 26 квітня (за старим стилем – 13 квітня). У православному церковному календарі це день вшанування пам'яті мучениці Фомаїди Олександрійської (Єгипетської). Вважається, що в цей день медуниця набирає цілющої сили. Звідси і назва свята. У народі 26 квітня було прийнято молитися святій Фомаїді про позбавлення від блудного гріха.

Фомаїда жила в V столітті в Олександрії. Вона була родом з християнської сім'ї. У 15 років вийшла заміж за рибака і переїхала в будинок батьків чоловіка. Одного разу, після того як її чоловік пішов на рибалку, свекор спробував умовити невістку зробити з ним гріх перелюбства. Але та відмовила йому. За це він розрубав Фомаїду мечем і в ту ж мить осліп. Згодом мощі святої Фомаїди перенесли в Константинопольський жіночий монастир. Багато людей змогли отримати зцілення від богопротивних потягів у гробниці мучениці цнотливості.

Заборони на свято

На Русі Фомаїдів день вважався сприятливим для збору медуниці. Йти на збір квітки повинна була старша в родині жінка. Для цього їй обов'язково потрібно було надіти вивернутий кожух, щоб захистити себе від нападу дикого звіра. Медуниця здавна славилася своїми цілющими властивостями. Чай з подрібненого листя допомагав при охриплостях і болях в горлі, при кашлі та застуді.

Також 26 квітня рвали перші сходи щавлю, які клали в салат і щі. Особливо смачними по весні були щі по-монастирськи, в які крім щавлю входили петрушка, цибуля, картопля та олія. Для кращого смаку, щі треба було готувати в чавунному горщику або каструлі в духовці. У готові щі зазвичай додавали сметану.

Популярні новини зараз
Подорожчання майже на 40%: українців чекає "сюрприз" у платіжках Два тарифи на воду: нові ціни встановили для мешканців багатоповерхівок та приватного сектору Українські пенсіонери отримають по 500 гривень "бонусу": хто у списку "літніх" щасливчиків Як в інших країнах звикли підтирати попу і чому на нас дивляться, як на дурнів: вся справа в культурі
Показати ще

Знахарі в цей день заговорювали людей від нещасть. Наприклад, щоб з'єднати посварене подружжя, брали з-під плуга грудку землі, читали над ними особливу змову і відносили до порогу чоловіка і дружини, що знаходяться у сварці. Замовні слова були такі: «Земля-мати родить, земля-мати їжею нагородить, земля мертвих забирає, земля (імена знаходяться у сварці подружжя) з'єднує. Амінь. Амінь. Амінь». З допомогою такого обряду можна було помирити навіть розлучених чоловіка і дружину.

Нагадаємо, раніше інформаційний портал "Знай.uа" повідомляв про те, що Національний банк України (НБУ) оприлюднив регламент роботи системи електронних платежів НБУ та банківської системи України в зв'язку з травневими святами.