Народне свято Глафіра Горошниця відзначається 9 травня (за старим стилем – 26 квітня). Православна церква в цей день вшановує пам'ять праведної діви Глафіри Амасійської. Горошницею день прозвали тому, що 9 травня вважався ідеальним днем для посадки гороху.

Благочестива дівчина Глафіра жила в IV столітті. Вона була служницею цариці Констанції, дружини Лікінія, правителя Східної Римської імперії. Дізнавшись про нечисті наміри імператора, вона пішла з Нікомидії в Амацію. Померла свята Глафіра близько 322 року, на зворотному шляху в Ниіемидію, викликана Лікінієм назад до себе для покарання.

Заборони на свято

На Русі в цей день селяни сіяли горох. Ця культура частенько заміняла м'ясо на столі і була однією з найголовніших у раціоні наших предків. До появи картоплі, саме горох грав роль другого хліба, тому сівбу гороху був цілим ритуалом у селянському житті. У цей день всі виходили в поле. Вважалося, що горох дасть хороший урожай, якщо його сіяти буде жінка, а краще, якщо вона буде в положенні. Чоловіки боронували сіяльницю, а діти майстрували лякала.

Перед посадкою читали змови на багатий урожай. Використовували й інші, більш прозаїчні способи догляду за рослинами. Так, наприклад, щоб захистити горох від ранкових заморозків, грядки покривали порубленим торфом. Горох розвивався прямо під торф'яним настиланням до тих пір, поки не зміцніє настільки, що ніякі ранки йому вже будуть не страшні.

Популярні новини зараз
Дощі, грози і навіть заморозки: шашлик на Великдень доведеться відкласти, синоптики попередили про негоду Комунальні платежі скасовуються: названо категорію осіб, якій можна не платити Стосується всіх пенсіонерів: ПФУ поділився важливою інструкцією Гречку, соняшникову олію та борошно будемо купувати за новими цінами: скільки доведеться викласти
Показати ще

День закінчувався спільною трапезою, де головними були страви з гороху (виварене м'ясо з горохом, горохова каша і коржі з гороху, нерідко робили гороховий кисіль або холодець). Також в цей день чекали прильоту ластівок. До цих птахів у людей було особливе ставлення. Ластівка вважалася чистою, світлою, улюбленим Богом птахом. Її гніздо служило оберегом для будинку від пожежі. Пташку і її гніздо використовували в любовних обрядах. Розоряти її будиночок вважалося великим гріхом.

Нагадаємо, раніше інформаційний портал "Знай.uа" повідомляв про те, що 8 травня православні християни відзначають пам'ять Марка — апостола від сімдесяти, вірного супутника святих Павла і Варнави.