На другий тиждень після Великодня у вівторок відзначається Радониця – день поминання покійних. У 2018 році цей день припадає на 17 квітня. Примітно, що в Україні це свято має ще одну назву – Проводи чи Гробки. Відзначаються вони в неділю, понеділок, вівторок або середу Фоміного тижня. У цей день прийнято поминати померлих. Цей день ще називають Пасхою для покійних.

Радониця — суть і історія свята

Святкування Радониці йде корінням в глиб століть, у ті далекі часи, коли Русь ще не прийняла християнство. На відміну від більшості інших язичницьких свят, Радониця органічно вписалася в календар християнських свят.

Згідно з першою версією, якої дотримується православна церква, назва Радониця походить від слова радість. Вважалося, що в цей день лити сльози за померлими категорично заборонялося. Навпаки, слід було радіти і вірити в те, що в день Святої Пасхи всі наші близькі та знайомі, які покинули цей світ, були з нами.

Популярні новини зараз
Мобільний зв'язок стає розкішшю: Київстар приголомшив абонентів оновленими тарифами Головна ціль п'ятниці – не загнати себе: гороскоп на 29 листопада для всіх знаків Зодіаку Змусять відповідати за кожну гривню: українців жорстко штрафують за гроші на картках Перевірки ТЦК на вулиці: чи законна вимога показати телефон
Показати ще

Друга версія говорить, що Радониця – це ім'я одного з язичницьких богів. В народі свято має ще кілька назв. Одні люди звуть його Могилками, інші Нав'їм днем, а треті, взагалі, Тризнами. За переказами, саме ці ведичні істоти були хранителями померлих душ. Наші предки старалися усіляко задобрити їх і викликати повагу, тому несли на похоронні кургани різні частування та інші жертовні дари.

Традиції Радониці

У свято на кладовищі дозволяється скромна трапеза. Серед страв мають місце пасхальні паски і фарбовані яйця. Допускається вживання малої кількості червоного вина. Залишки їжі необхідно віддавати людям. Біля могил предків, як правило, згадують добрі справи померлих родичів.

Є місця, де прийнято ставити склянку води зі скибочкою хліба на підвіконня на цілу ніч, напередодні Радониці. Жива традиція ставити посуд на стіл для покійних. Цим всі живі показують, що їх родичі продовжують жити у них в душах.

В деяких місцевостях зберігся звичай «умаслювання млинців». Тобто на випечені млинці клали надлишок масла, щоб показати всім померлим, що про них пам'ятають.

Нагадаємо, раніше інформаційний портал "Знай.uа" повідомляв про те, що за прогнозами Гідрометцентру, в найближчі дні разом із дощами в Україну прийде зниження температури. Протягом найближчих п'яти днів температура повітря в усіх регіонах країни знизиться. Новий циклон з Європи принесе дощі, "прихопивши" з собою холодний фронт і вітри з півночі.