Православна церква завершує Великодній тиждень святом. У народі його називають Червоною гіркою. Навколо нього за століття склалося чимало традицій та обрядів. Як правильно провести цей день.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяЦей день саме церквою називається Антипасха. Історія народного назви бере свій початок ще в дохристиянських часах. Тому, що масові гуляння у цей день влаштовували на навколишніх пагорбах, де земля до того моменту вже встигла прогрітися і підсохнути, його почали називати Червоною гіркою.
"Є припущення, що відзначали його на високих горах, звідки сніг сходив в першу чергу, і там першими розцвітали квіти. Червона — тобто "красива", — зазначає Вадим Козаків, жрець Союзу слов'янських общин слов'янської рідної віри.
Вважається, що цей день як ніякий інший в році прекрасно підходить для одруження і вінчання. Протоієрей Максим Козлов вважає, що у православних християн звичай вінчатися в цей день не є церковною традицією. Це більше практичне рішення.
До цього дня була Великодній тиждень, а до неї Великий піст. У ці періоди вінчання робити забороняється. Тому за цей період накопичуються бажаючі обвінчатися. Перший вихідний і найчастіше перша тепла весняна погода розташовують до скоєння одруження.
Інший звичай носить зовсім інакший характер. Вважається, що на Червону гірку необхідно обов'язково з'їздити до родичів на цвинтар. Цей звичай пішов з СРСР і є, як зазначає протоієрей, порівняно недавньої практикою. Таким чином люди шукали виходу своєї віри, яка піддавалася різним атакам.
"Це виражалося у відвідуванні могил родичів на Великдень — в самий день Великодня або в Антипасху. Було в цьому щось таке приховане, може бути, не раціонально його вимовляє. А насправді — віра в те, що ми розлучилися зі своїми рідними назавжди. Така ось прихована віра в майбутню зустріч і у воскресіння Христове", — пояснює священик.
Все ж за церковними канонами здійснювати перше поминання покійних слід лише у вівторок другого тижня після Великодня, на Радоницу (в 2018 році випадає на 17 квітня, - прим. ред.), а на Червону гірку краще скуштувати святкову літургію.
Як раніше повідомляв інформаційний портал "Знай.иа" Радониця або Гробки має свої традиції і заборони, які слід знати всім віруючим.