На Івана Купала наші предки славили язичницького бога родючості і літнього сонця, який до зародження православного християнства не мав власного імені. Купалом бога прозвали після того, як в той же день почали відзначати свято Різдва Івана Хрестителя. Саме через це купальські гуляння також називають Івановим днем чи днем Івана Травника.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяГоловні легенди та повір'я на Івана Купала
Якщо вірити народним повір'ями, у це свято "відкриваються небеса". Це означає, що кожен може просити те, чого він побажає. Зазвичай на Купала прийнято просити про добробут, здоров'я, любові і удачу.
Крім того, в дні літнього сонцестояння вважалося, що мати-природа оживає і набуває чарівної сили. Зазвичай у цю ніч дерева прокидаються і бродять по лісі, а птахи, тварини, рослини і трави вміють розмовляти.
Вогнище в цю ніч став магічним символом, який рятував від усього поганого. Спершу через нього стрибали хлопці, а коли вогонь стихав, приєднувалися дівчини. Обов'язково було стрибати тільки зі своєю половинкою, тому що пара, що вдало стрибнула, знайде щастя на все життя.
У цю ніч ніхто з жителів не лягав спати, оскільки хотів захистити своє житло від відьом, чортів та іншої нечистої сили, яка могла зачаклувати корову і навіть оселитися в будинку. Для того, щоб відігнати злих духів наші предки клали на підвіконня кропиву. Вважається, що трава іван-да-мар'я, яка була зірвана в день Івана Купала, відлякувала непроханих гостей.
Але найголовнішою метою в ніч на Купала було знайти цвіт папороті. Він відкриє всі знання світу, подарує щастя і багатство того, хто його знайде. За легендою, папороть цвіте лише в цю ніч, тому багато відважні люди йшли в ліс на пошуки. В лісі лісовики, русалки, всі лісові жителі і сам чорт відволікали людину від цінної знахідки.
Ще слов'яни вірили, що в цю ніч русалки виходили з води і спокушали хлопців. Тому юнаки повинні були бути особливо обережними. Русалку не варто ігнорувати, адже вона може залоскотати до смерті.
Як повідомляв портал "Знай.uа", свято Івана Купала – одне з найдавніших на слов'янських землях.