На Івана Купала наші предки славили язичницького бога родючості і літнього сонця, який до зародження православного християнства не мав власного імені. Купалом бога прозвали після того, як в той же день почали відзначати свято Різдва Івана Хрестителя. Саме через це купальські гуляння також називають Івановим днем чи днем Івана Травника.

Головні легенди та повір'я на Івана Купала

Якщо вірити народним повір'ями, у це свято "відкриваються небеса". Це означає, що кожен може просити те, чого він побажає. Зазвичай на Купала прийнято просити про добробут, здоров'я, любові і удачу.

Крім того, в дні літнього сонцестояння вважалося, що мати-природа оживає і набуває чарівної сили. Зазвичай у цю ніч дерева прокидаються і бродять по лісі, а птахи, тварини, рослини і трави вміють розмовляти.

Також цей день нагадує слов'янам про те, що наближається зима. Ночі стають довшими. Цим потішалися темні сили. Тому в свято Купала люди запалювали вогнища і кидали туди обручі, зроблені з дерева – цей обряд заважав нечисті перешкодити сонцю зустрітися з зорею.

Вогнище в цю ніч став магічним символом, який рятував від усього поганого. Спершу через нього стрибали хлопці, а коли вогонь стихав, приєднувалися дівчини. Обов'язково було стрибати тільки зі своєю половинкою, тому що пара, що вдало стрибнула, знайде щастя на все життя.

Популярні новини зараз
Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень Гороскоп на 21 листопада для всіх знаків Зодіаку: час покінчити з мотлохом у голові та справах настав Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця Хто не виконає вимоги ПФУ – залишиться без пенсії: кому призупинять виплати
Показати ще

У цю ніч ніхто з жителів не лягав спати, оскільки хотів захистити своє житло від відьом, чортів та іншої нечистої сили, яка могла зачаклувати корову і навіть оселитися в будинку. Для того, щоб відігнати злих духів наші предки клали на підвіконня кропиву. Вважається, що трава іван-да-мар'я, яка була зірвана в день Івана Купала, відлякувала непроханих гостей.

Але найголовнішою метою в ніч на Купала було знайти цвіт папороті. Він відкриє всі знання світу, подарує щастя і багатство того, хто його знайде. За легендою, папороть цвіте лише в цю ніч, тому багато відважні люди йшли в ліс на пошуки. В лісі лісовики, русалки, всі лісові жителі і сам чорт відволікали людину від цінної знахідки.

Ще слов'яни вірили, що в цю ніч русалки виходили з води і спокушали хлопців. Тому юнаки повинні були бути особливо обережними. Русалку не варто ігнорувати, адже вона може залоскотати до смерті.

Як повідомляв портал "Знай.uа", свято Івана Купала – одне з найдавніших на слов'янських землях.