Масляна - давнє народне свято, яке відзначали ще язичники. Всі гуляння тривають цілий тиждень, а завершується це Прощеною Воскресінням. Дізнайтеся, коли буде Масляна в 2018 році, які традиції свята і що не можна робити в цей час.

Коли в цьому році буде Масляна

Дата Масляної завжди прив'язана до іншого важливого свята - Великодня. І, щоб дізнатися, коли буде Масляна в цьому році, потрібно відрахувати від Пасхи 48 днів - Великий піст, а потім ще 7 днів - сама Масляна.

Дізнайтеся, коли буде Великдень в 2018-му році і як підготуватися до нього.

Виходить, що в 2018 році Масляна почнеться 12 лютого, а закінчиться 18.

Популярні новини зараз
Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання Заплатять усі, але один раз: чому українцям почали надсилати додаткові квитанції на газ Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім
Показати ще

Масляна по днях тижня: як святкувати

Масляну зазвичай відзначають цілий тиждень, який ділиться на дві частини: Вузька Масляна - понеділок, вівторок і середу і Широка Масляна - четвер, п'ятниця, субота та неділя. У народі вважається, що в перші три дні Масляної можна ще займатися господарством і роботою по дому, але ось з четверга вже все припиняється. Ну і крім цього кожен день Масляної має свою назву і традиції.

Дізнайтеся, як зазначається тиждень Масляної по днях далі в матеріалі.

Понеділок 12 лютого - "Зустріч". У перший день Масляної було прийнято робити крижані гірки для дітей, хоча іноді каталися і дорослі. Раніше вважалося, що чим голосніше буде сміх на гірці, тим більше буде врожаю в наступному році.

Вівторок 13 лютого - "Загравання". У цей день починали веселитися не тільки діти, а й дорослі. Молоді люди починали загравати до дівчат, а ті в свою чергу придивлялися до хлопців. Вечорами влаштовували грандіозні гуляння і обов'язково готували смачні млинці.

Середа 14 лютого - "Лакомка". В ось третій день Масляної завжди був "найсмачнішим". Тому що було прийнято накривати багатий стіл, з величезною кількістю млинців.

Четвер 15 лютого - "Розгуляй". Ми вам уже говорили, що в перші кілька днів Масляної можна ще займатися господарством, а ось саме з четверга починалися веселощі. Абсолютно всі люди йшли відзначати це свято і влаштовували гуляння.

П'ятниця 16 лютого - "Тещині вечора". Всі традиції Масляної в цей день були спрямовані на те, щоб зміцнити шлюб. Тому на 5 день свята в гості запрошували родину дружини і чоловіки готували для тещі млинці.

Субота 17 лютого - "Посиденьки зовиці". А в цей день все було навпаки: дружина запрошувала додому сім'ю чоловіка і накривала для них багатий стіл.

Неділя 18 лютого - "Прощена неділя". А це вже не просто один із днів Масляної, а окреме релігійне свято. Звичайно, за назвою зрозуміло, що потрібно робити в цей день. А як правильно просити вибачення в Прощену неділю читайте далі в матеріалі.

Дивіться як люди відзначали Масляну по днях

Як правильно просити вибачення в Прощену неділю

Вважається, що в Прощену неділю просити вибачення потрібно у всіх, кого ви могли образити навіть абсолютно випадково. Інакше, як кажуть в церкві, ви не зможете з чистою душею почати Великий піст.

В першу чергу потрібно розуміти, що з самого ранку вибачення не просять, це роблять виключно ввечері, з початком заходу сонця і до повної темряви. А на початку дня обов'язково потрібно сходити на цвинтар, а потім і до церкви, де будуть проходити обов'язкові богослужіння.

А коли з'явиться перша зірка на небі, то можна починати просити вибачення. І тут теж є свої нюанси. Головне - це не просити вас "вибачити", а "пробачити".

Вважається, що "вибачити" - це попросити людину зняти з вас провину, нібито ви нічого і не зробили. А ось просити "пробачення" - це означає, що ви каєтеся в тому, що зробили, розумієте свою провину і постараєтеся більше цього не повторювати. Саме такий підхід до свята шанується в церкві.

Дивіться, як правильно просити прощення в Прощену неділю.

Тепер ви знаєте, як правильно просити вибачення в Прощену неділю і це вам стане в нагоді в самому кінці свята. Тепер давайте поговоримо про старовинні традиції Масляної, адже це свято не таке просте, як може здатися на перший погляд.

Традиції Масляної на Русі

Насправді існує не одна теорія виникнення Масляної. Деякі історики все ще сперечаються про це. Мабуть, найбільш правдоподібною є та, в якій мовиться, що Масляна - це давнє язичницьке свято, яке відзначали в честь бога сонця Ярила.

Ще при язичництві були досить жорстокі традиції Масляної. Тоді люди, в надії на хороший урожай і допомогу від богів, приносили їм в жертву через спалення живої людини. У деяких слов'янських державах ця традиція існувала аж до 16 століття, хоча християнство в той час вже забороняло подібні обряди.

До речі, про християнство. Саме воно дуже сильно вплинуло на Масляну і її традиції. Після того, як на Русі змінили віру, люди розуміли, що просто заборонити настільки важливе торжество, як Масляна просто неможливо і його вирішили охрестити.

Дивіться, як святкували Масляну на Русі

Вийшло досить дивно, але якщо вивчити історію наших релігійних свят, то це закономірно. Традиції на Масляну змінилися і стали більш християнськими, але в основі всіх обрядів залишилися ще язичницькі вірування. Хорошим прикладом служить як раз жертвоприношення. Адже зараз на Масляну люди палять опудало, яке символізує прихід весни.

Опудало на Масляну: історія і традиції обряду

Ми вже говорили, що в часи язичництва цей обряд проводили, щоб задобрити богів. Але вже з приходом християнства, коли на Масляну почали спалювати саме опудало, а не живу людину, цей процес символізував прихід весни.

Цікаво, що раніше в багаття, де палили опудало на Масляну, кидали ще старі речі. Люди вірили, що це допоможе позбутися їм від всього непотрібного в новому році, включаючи і негативні переживання.

Звичайно, пізніше саме опудало на Масляну стало символом зими і саме тому люди вважали, що таким чином вони проводжають холодну пору року і готуються зустрічати весну.

У народі вважається, що спалювати опудало на Масляну - це одна з найвеселіших традицій, яка супроводжується постійними танцями і піснями. Але це свято так само відоме своїми заборонами. Дізнайтеся, чого не можна робити в Масляну далі в матеріалі.

Що не можна робити на Масляну: головні заборони свята

Масляна, як ви вже встигли переконатися, має величезну кількість традицій, адже це одночасно і народне свято, і релігійний, а для деяких все ще язичницький. І не дивно, що заборони Масляної полягають не тільки в тому, що людей вже палити не можна, вони стосуються майже всіх сфер людського життя.

Чого не можна робити в Масляну

В першу чергу заборони Масляної стосувалися звичайних людських справ. Наприклад, прибирання в будинку. Вважається, що проводити свято в брудному приміщенні не можна. Тому люди починали наводити порядки ще за кілька днів до самого свята і продовжували це робити майже кожен день Масляної.

Крім цього всім відома заборона їсти м'ясо в Масляну. Адже в народі саме свято ще називають Сирний тиждень, тому і їжа має бути відповідною. А ось рибу їсти можна, так що млинці дуже часто робили саме з нею.

Масляна - одне з найвеселіших свят, тому лаятися, лихословити і ображати когось. Адже в Великий пост потрібно входити з чистою душею.

Дізнайтеся, коли буде Великий піст 2018 і що не можна їсти.