Народне свято «Кузьма Городник» відзначається 1 травня (за старим стилем – 18 квітня). За церковним календарем у цей день вшановують пам'ять святителя Косму Халкідонського, сповідника, єпископа. Городником день прозвали через те, що святий Косма є покровителем городів та посівів.

Святитель Косма жив в VIII-IX століттях. Ще в юні роки він покинув суєтний світ, пішов у монастир і став ченцем. Косма строго постив і молився. Після того, як святителя призначили єпископом міста Халкідон (Калкедон), йому не раз довелося зіткнутися з єретиками-іконоборцями. За непослух церкві, яка піддалася єресі іконоборства, Косьму заарештували. Через деякий час його піддали мукам, наполегливо пропонуючи відмовитися від поклоніння святим іконам. Одна з тортур стала для нього останньою.

Заборони на свято

В цей день вперше після зими подає голос зозуля. Багато прикмет пов'язують з її поведінкою. Так, наприклад, якщо зозуля закувала — пора сіяти льон, якщо кує на сухому дереві — до заморожування. Також вважалося, що якщо зозуля літає по селі — то бути пожежі, кує на даху будинку – до хвороби господарів даного житла. Всім відома і найголовніша прикмета про зозулю: скільки разів вона прокукує, стільки і жити залишилося.

На Кузьму традиційно сіяли моркву і буряк. Цікаво, що посадкою і прополкою овочів на Русі займалися виключно жінки — і не тільки тому, що ця робота була легше, ніж, наприклад, оранка. Вважалося, що все, посаджене чоловіком, піде в колір, а плоду не дасть. Копаючи грядки, примовляли: «Прийшов Кузьма — заглянув у льох, лопату взяв, — біля хати землю скопав».

Популярні новини зараз
Твоєї бабусі потрібно лише 90 грн: найпростіші тарифи від Київстар, lifecell та Vodafone Потрібно встигнути: українцям, з квитанціями за світло на руках, назвали важливу умову Зайвий раз не помиєшся: з 1 травня піднімають ціни на водопостачання – скільки заплатимо Штрафи від 3,5 тисяч гривень: "Газмережі" попередили власників газових плит та колонок
Показати ще

Для того щоб урожай був багатим, перед посадкою проводили таємний обряд. Приготовлені заздалегідь насіння на зорі змочували водою з криниці чи джерела, а потім в джерело кидали дрібні монети. За іншим звичаєм, насіння належало вимочувати в річковій воді протягом трьох днів поспіль. Щоб захистити посіви та врожай від лихого ока, на річку ходили таємно, поки ще темно. Інакше урожай міг бути худим — адже заздрісне око багато шкоди може принести.

Нагадаємо, раніше інформаційний портал "Знай.uа" повідомляв про те, що 30 квітня православні християни вшановують пам'ять святого Зосима Соловецького.