Народне свято Килина Гречишниця відзначається 26 червня 26 червня (за старим стилем – 13 червня). У православному календарі це дата вшанування пам'яті мучениці Акилини Старшої, Біблоської (Фінікійської).
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися«Гречишницею» народ назвав свято тому, що в цю пору на Русі з давніх давен прийнято сіяти гречку. Ще одна назва дня – «задери хвости» – пішла через навали мух, комарів, ґедзів у цей період і відмахування домашньої худоби хвостами від цієї напасті.
Історія свята
Коли Акилині виповнилося 12 років, на неї донесли правителю області Волусіану. У той час імперія була у владі язичників Максиміана і Діоклетіана – жорстоких переслідувачів християн. Волусіан спочатку вмовляннями, а потім погрозами примушував дівчинку відректися від віри.
Акиліна перенесла всі побої і мужньо прийняла першу смерть від розпечених прутів, якими їй просвердлили голову. Вночі у кинутого під стіною міста тіла з'явився ангел і, доторкнувшись до дівчинці, наказав їй встати. Тоді мучениця прийшла до правителя і постала перед ним і його наближеними як доказ існування Господа і Його могутності.
У страху Волусіан наказав на світанку стратити Акіліну за звинуваченням у чаклунстві. Але по дорозі на страту Господь покликав дівчинку до себе. Кат, боячись гніву правителя, відрубав голову вже у бездиханного тіла. Сталося це 13 червня 293 року.
Традиції та обряди на Килину
У цей день люди продовжують сіяти гречку. В деяких областях не прийнято працювати у полі чи на городі, інакше гречка погано зійде.
На Килину існує традиція готувати гречану (мирську) кашу. Нею пригощають подорожніх і жебраків. Після ситного частування вони дякують господарям і моляться за їх здоров'я, успіх і багатий урожай.
У цей час трапляється нашестя комарів, ґедзів і мух. Вони починають мучити тварин. З цієї причини люди виганяють худобу на пасовища на світанку, а до полудня заганяють назад.
Як повідомляв портал "Знай.uа", 25 червня православна церква вшановує преподобного Петра Афонського.