Народне свято Килина Гречишниця відзначається 26 червня 26 червня (за старим стилем – 13 червня). У православному календарі це дата вшанування пам'яті мучениці Акилини Старшої, Біблоської (Фінікійської).

«Гречишницею» народ назвав свято тому, що в цю пору на Русі з давніх давен прийнято сіяти гречку. Ще одна назва дня – «задери хвости» – пішла через навали мух, комарів, ґедзів у цей період і відмахування домашньої худоби хвостами від цієї напасті.

Історія свята

Акилина народилася в 281 році у фінікійському місті Біблосі. Її батьки були побожними християнами. У шість місяців вони хрестили дівчинку. Коли їй виповнилося два роки, батько раптово помер. Протягом наступних п'яти років дівчинка вбирала настанови матері про благочестиве життя. До десяти років вона вирішила присвятити всю себе служінню Господу.

Коли Акилині виповнилося 12 років, на неї донесли правителю області Волусіану. У той час імперія була у владі язичників Максиміана і Діоклетіана – жорстоких переслідувачів християн. Волусіан спочатку вмовляннями, а потім погрозами примушував дівчинку відректися від віри.

Акиліна перенесла всі побої і мужньо прийняла першу смерть від розпечених прутів, якими їй просвердлили голову. Вночі у кинутого під стіною міста тіла з'явився ангел і, доторкнувшись до дівчинці, наказав їй встати. Тоді мучениця прийшла до правителя і постала перед ним і його наближеними як доказ існування Господа і Його могутності.

Популярні новини зараз
Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти В Україні 60-річні більше не зможуть вийти на пенсію: коли та як зміняться вимоги до стажу
Показати ще

У страху Волусіан наказав на світанку стратити Акіліну за звинуваченням у чаклунстві. Але по дорозі на страту Господь покликав дівчинку до себе. Кат, боячись гніву правителя, відрубав голову вже у бездиханного тіла. Сталося це 13 червня 293 року.

Традиції та обряди на Килину

У цей день люди продовжують сіяти гречку. В деяких областях не прийнято працювати у полі чи на городі, інакше гречка погано зійде.

На Килину існує традиція готувати гречану (мирську) кашу. Нею пригощають подорожніх і жебраків. Після ситного частування вони дякують господарям і моляться за їх здоров'я, успіх і багатий урожай.

У цей час трапляється нашестя комарів, ґедзів і мух. Вони починають мучити тварин. З цієї причини люди виганяють худобу на пасовища на світанку, а до полудня заганяють назад.

Як повідомляв портал "Знай.uа", 25 червня православна церква вшановує преподобного Петра Афонського.