У неділю, 3 червня, відзначається народне свято "Оленин день". У церковному календарі це день вшанування пам'яті святої рівноапостольної Олени Константинопольської, цариці. Прийнято вважати, що природа наклала заборону на погане поводження до особистих плодів. Про це повідомляють ЗМІ.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяІнші назви свята: "Єленін день", "Альона-леносейка", "Льняница", "Олена — ранні льони". На Русі вважалося, що Олена протегує льону, і тому весь день її поминали з проханням дати великий урожай льону, щоб не залишитися без одягу.
Флавія Юлія Олена Августа народилася наприкінці 3 століття в простій сім'ї в невеличкому місті Дрепан (Мала Азія). Вийшла заміж за префекта Галлії Констанція Хлора. У 272 році народила сина Костянтина, який із часом стане римським імператором. Православні хроніки стверджують, що цариця Олена знайшла Животворящий Хрест Господній (на якому був розп'ятий Ісус Христос) і біля місця його знаходження побудувала храми і церкви.
У ряді місць під час сівби льону жінки роздягалися догола. Цей звичай отримав назву "обманювати льон". Його учасниці вважали, що льон, дивлячись на їх наготу, зглянеться над ними: "Ця баба бідна — у неї навіть сорочки на тілі немає, треба буде пожаліти її і краще вродити".
В Оленин день приділяли багато уваги і огіркам, примовляючи: "Олені — льони, Костянтину — огірки". Якщо останні вже давали паростки, господиня повинна була таємно проволокти ногою старий личак від порога будинку до огіркових грядок, кинути його там і "заговорити" врожай: "Як густо лапоть плентався, так щоб густо огірки мої заплелися".
А ось що робити не слід було 3 червня — це плести кос. У цей день дівчата повинні були ходити простоволосими, щоб волосся було красивим і довгим. Вважалося, що якщо їх торкнеться Альона-льносейка, то пасма стануть такими ж, як льон – м'якими, довгими і світлими. Також у цей день дівчата молились святій Олені, щоб вона подбала про їх долю.
Приказки та прикмети
- Якщо в Оленин день непогоже і пішов дощ, значить восени буде переважати така ж погода.
- Якщо дощ затягнувся на весь день і до того ж йде град, значить 3 грудня піде крупою сніг.
- Із вечора в небі місяць видно в колі – до негоди.
- На горобині багато кольору – врожай льону буде хорошим.
- Зозуля кує – до погожих теплих днів.
- Люди, які народилися 3 червня, здатні до рукоділля. Носити їм слід смарагд або бурштин.
Дивіться сюжет про прикмети