Народне свято Пелагея Заступниця відзначається 17 травня (за старим стилем – 4 травня). Православна церква в цей день вшановує пам'ять страстотерпиці Пелагії Тарсійської. Святу Пелагію на Русі шанували як покровительку і захисницю невинних дівчат і птахів. В цей день чоловіки в роках, ті, що не могли вже працювати в полі починали вирізати ложки та інше кухонне начиння.

Пелагія народилася у 3 столітті в Малій Азії в родині знатних язичників. Дівчина була дуже красива і добре утворена, тому імператор Діоклетіан вирішив видати її заміж за свого спадкоємця. Однак, Пелагія прийняла хрещення і відмовилася вступати в шлюб з прийомним сином імператора. Діоклетіан викликав дівчину до себе, а побачивши її красу, захотів зробити її своєю дружиною. Пелагія відмовила імператору, за що і поплатилася життям.

Заборони на Пелагею Заступницю

У народі свята Пелагія (Палажка) вважалася заступницею невинних дівчат, а також всіх несправедливо скривджених. Тому свято і назвали «Заступницею». Крім того, за народним повір'ям, вона протегує птахам. Особливо благоволить воронам. Дорослих захищає, а воронят вчить розуму. Її так і прозвали «Пелагея - вороняча заступниця». Чому невідомо. Але птахів у цей день ображати не можна.

В цей день жінки звертались у молитвах до святої Пелагії, щоб вона захистила їх у земному житті від деспотичних чоловіків і несправедливих образ. Вважалося, що жінка в цей день навіть їжу готувати не повинна. Чоловікам же припадала самим робити велику частину роботи по дому і навіть на кухні.

Популярні новини зараз
Продасте за 8000 гривень: колекціонери влаштували полювання на особливі 5 копійок Твоєї бабусі потрібно лише 90 грн: найпростіші тарифи від Київстар, lifecell та Vodafone ДПС вже готова списати ваші гроші: кому готуватись до примусового стягнення З 1 травня доведеться виживати без допомоги: кому перестануть виплачувати субсидію
Показати ще

День святої Пелагії називався «Днем байдиків». Селяни 17 травня спеціально рубали клен, березу або липу, заготовлюючи сировину для виготовлення ложок — байдики. Робота була проста, але потрібна – звідси і пішов вислів «Бити байдики». З давніх часів саме дерев'яні ложки були символом заможності і ситості. Тому їх часто прикрашали химерним розписом і різьбленням, а потім підносили у подарунок – це вважалося дуже престижним.

17 травня стежили за черемшиною. Так, якщо на ній вже з'явилися квіти, то вважалося, що сіяти пшеницю пізно, і урожай не збереш. У садах тим часом починали квітнути груші, яблука, вишні, і їх намагалися прищеплювати саме в цей день.

Раніше інформаційний портал "Знай.uа" писав про те, що православна церква відзначає День пам'яті мучеників Тимофія і Маври 16 травня за новим стилем.