Народне свято Семен Раноорач відзначається 10 травня (за старим стилем – 27 квітня). У православному церковному календарі цей день присвячується апостолу від 70-ти Сімеону Єрусалимському, сроднику Господньому по плоті, єпископу. Раноорачем день прозвали тому, що в більшості регіонів Русі в цей час вже починалися орні роботи.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяСімеон Єрусалимський проповідував вчення Христове, наставляв в істинах святої віри і викривав ідолослужіння. Після вбивства святого апостола Якова, першого єпископа Єрусалимського, на його місце був обраний Сімеон. У правління імператора Траяна (98-117), гонителя християн, язичники схопили святого Сімеона, який у той час був вже столітнім старцем, і після довгих мук розп'яли на хресті.
Для північних і центральних областей оранка в цей день вважалась ранньою. «Рано орати — гарні врожаї збирати», — говорили в народі. Але поспішати з посівом теж було не можна. Хліб було прийнято сіяти тільки в теплу погоду і в теплу землю. Щоб зрозуміти, чи готова грунт прийняти зерно, на неї клали обидві руки і перевіряли, наскільки вона прогрілася. Також говорили, що орати пора, коли ліс одягається у листя.
Заборони на Семена
З оранкою у селян було пов'язано безліч прислів'їв і приказок. Серед них були такі: «Не лінуйся з плужком — будеш з пиріжком»; «Святий Боже орати не допоможе»; «І поїмо, і станцюємо — тільки ріллю зоремо»; «Глибше орати — більше хліба жувати». Існували й особливі прикмети. Наприклад, у південних областях до оранки полів не можна було співати, а спів поблизу полів навіть прирівнювався до гріха.
Вважалося, що 10 травня всякі тварі струшують з себе сон, вибираються на світ божий, тягнуться до житла людини, до хліва. Тому селяни поверталися з поля «п'ятами назад», тобто задкували, щоб злих духів з собою не привести. Приймали, за народним повір'ям, нечисті сили то пташине обличчя, то звірине, а бувало і людське. І жалісними біля ніг людей з'являлися. «Пригрієш пташку — вже пізно буде», — казали з цього приводу наші предки. Пригріта та сита нечиста сила могла поглумитися над людиною.
Як повідомляв портал "Знай.uа", 9 травня православні християни вшановують пам'ять святої діви Глафіри Амасийської.