Вечір напередодні 14 січня – це один з наймістичніших днів у році. Крім старого Нового року так відзначають свято Василя Великого і язичницького Маланки. Звичайно, у кожного з цих урочистостей дивовижна кількість традицій, але з часом вони переплелися і зараз досить непросто розібратися у всьому цьому.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяСтарий Новий рік 2018
З'явилося таке свято в 1918 році. У той час велика частина території України була у складі Російської імперії, а перехід на Григоріанський календар стався 24 січня. Але, звичайно, ми нічого не змінили і різниця якраз склала 14 днів. Так ми і почали святкувати старий Новий рік.
Свято Маланки 2018
Зараз таке свято є і в церкві, називається День преподобної Маланії. Але насправді це свято з'явилося ще задовго до християнства на території України. Зазвичай люди в цей день дуже довго і весело гуляли. А головною традицією свята Маланки було перевдягання у фольклорних персонажів. І, до речі, ці традиції все ще залишилися на Буковині.
Водіння кози в свято Маланки
Це, мабуть, одна з найцікавіших і найважливіших традицій в це свято. Якщо зараз це звичайний маскарад, щоб було веселіше, то раніше жерці водили справжню козу, яку вважали священною. А деякі повір'я свідчать, що коза символізувала богиню місяця. Адже раніше в ніч з 13 на 14 січня відзначали народження нового місяця.
Небесні ворота і ворожіння
Раніше вважалося, що в цей день небо відкривають свої ворота. Саме тому люди дуже багато молилися, бо вірили, що їх почують і допоможуть.
А якщо говорити з приводу ворожінь, то на свято Меланки – це одна з найважливіших традицій. А от релігія це забороняла. Але насправді, це мало кого зупиняло.
Посівальники у старий Новий рік
До речі, тут потрібно сказати, що не посівають на старий Новий рік, а не свято Василя. Вже з самого ранку 14 січня хлопці беруть зерно і йдуть по дворах. Вважається, що їх можна проганяти, інакше цілий рік ви проведете в горі.