Народне свято Яків Теплий відзначається 13 травня (за старим стилем – 30 квітня). У православному церковному календарі це день вшанування пам'яті апостола Якова Зеведєєва, брата апостола Іоанна Богослова. Теплим день прозвали за те, що в цей час після тривалих холодів наступало тепло. Вважалося, що Яків протегує вівцям і що молитви про те, щоб вони водилися, плодилися і були здорові – дійдуть до вух святого.

Брати разом з апостолом Петром вважалися найближчими учнями Ісуса Христа. Тільки їх Син Божий зробив свідками свого Преображення. Імовірно в 42-44 рр. на Якова, як розповсюджувача християнського вчення, донесли цареві Іроду. Той наказав стратити святого. Апостол, знаючи про вирок, мужньо продовжував відкрито проповідувати до самої страти.

Заборони на Якова

День Якова Теплого був сумним для хлопців та дівчат, яким не терпілося вступити в шлюб. Наступав останній день квітня за старим стилем і припинялося всяке сватання, бо вступала в силу головна весняна весільна прикмета – «у травні женитися – все життя потім мучитися». Навіть сама пропозиція про вступ у шлюб, що прозвучала в травневі дні, розцінювалася як образа нареченій і всій її родині. Погано думали і про тих, хто все ж наважився одружитися і веде підготовку до весілля.

Популярні новини зараз
Попрощаєтесь зі своїм житлом? Що станеться з ухилянтами у новому законі про мобілізацію Чергуватимуть представники ТЦК: де українцям тепер можуть вручити повістку Платіть по 700 грн за світло або живіть без нього: українців ставлять перед фактом Комунальні платежі скасовуються: названо категорію осіб, якій можна не платити
Показати ще

Людей, що народилися в травні, вважали нещасливими за схожої причини – «в травні народитися – все життя маятися». А на травень припадав самий розпал сільськогосподарських робіт. З цього приводу говорили: «Один травневий день може рік нагодувати». Пропускати цей час, витрачаючи його на неробство, ніяк не можна було.

Згідно з легендою, взимку простудні захворювання перебувають під замком у сніжних горах. Після того, як сонце розтопить сніги, хвороби вириваються на свободу і чіпляються до людей. Для того, щоб хвороба на людину не напала, 13 травня було прийнято обливатися березневою талою водою, яку збирали спеціально для цього випадку. Особливо цей обряд був важливий для людей, які подорожують або просто вирушають в цей день у шлях. Так вони змивали можливі невдачі і біди, які могли прив'язатися в далекій дорозі.

Нагадаємо, раніше інформаційний портал "Знай.uа" повідомляв про те, що на території України в період з 12 по 14 травня очікується різке зниження температури, грози і сильні пориви вітру. Стало відомо, що прохолодне повітря, що переміщається з північного сходу, охопить всю територію країни.