Народне свято Єремій Розпрягальник відзначається 13 червня (за старим стилем – 31 травня). В церковному календарі це день вшанування пам'яті двох святих апостола від 70-ти Єрма (Ермия) Далматського, єпископа і мученика Ермия Команского. Назва «бобовник» свято отримало за те, що в цей день було прийнято саджати боби, а «розпрягальник» – за те, що у цей час закінчувалася сівба і селяни розпрягали коней.

Єрм Далматський був одним із сімдесяти апостолів, яких Ісус обрав для проповіді. Про його життя майже немає даних. Збереглися лише загальні описи того, що він відправився в Далмацію, де успішно наставляв язичників і навертав їх у християнську віру. Володів даром зцілення та пророкування. Переніс багато скорботи. Мирно помер в I столітті.

Єрмій Команський жив у Каппадокійському місті Комани в I–II століттях. У той час імператор Антонін видав указ про переслідування і покарання християн. У Комани прибув сановник на ім'я Себастьян для виконання даного указу. Першим, кого він зустрів, був старець на ім'я Єрмій. Спочатку Себастьян намагався лестощами переконати християнина відректися від своєї віри і принести жертву ідолам, але, зазнавши невдачі, особисто стратив мученика.

14 травня, коли починалася сівба, в народі відзначали день Єремія Запашника, а 13 червня, коли сівбу закінчували, наступав день Єремія Розпрягальника. Так і говорили: «Єремій сівбу починає, Єремій і закінчує»; «Розпрягальник — сівби край, коня розпрягай»; «Прийшов сівби край і, опустивши мережно на землю-годувальницю, сіячі та орачі опускалися на землю, качалися по траві, вилучали тим самим надсаду велику, страдну».

У цей день коней балували ласощами, які додавали в їжу, або просто годували їх з руки. Коней купали, водили без вуздечки, давали їм відпочити. За повір'ям, якщо у цей день запрягти коня, то він захворіє і незабаром впаде, тому в цей день селяни навіть при гострій потребі намагалися ходити пішки або відкладали справи на завтра.

Популярні новини зараз
"Земля затремтить під ногами": ясновидець Герман побачив точний рік перемоги України Подорожчання майже на 40%: українців чекає "сюрприз" у платіжках Дніпровська дівчина-хатико повернулася, але тепер вона нападає на людей На школи тепер чекають масові перевірки: батьки домоглися свого
Показати ще

Цей період вважався початком і кінцем літа проліття. Зацвітали троянди і липи. 13 червня було прийнято займатися повсякденними справами або просто відпочивати. Господині на городі висаджували бобові культури. Чоловіки обприскували від шкідників плодові дерева. Люди приділяли час дому, сім'ї, влаштовували посиденьки в колі друзів чи рідних. Дівчата готували придане на весілля.

Як повідомляв портал "Знай.uа", 12 червня відзначається Зміїне свято.