Китайські вчені представили експериментальну mRNA-вакцину, здатну активувати імунітет та навчити його розпізнавати пухлини як вірусну загрозу.

Так, тіло починає атакувати рак з військовою точністю - чи то меланома, пухлина кістки чи мозку. Про це повідомляє видання scmp.

Вчені / фото: Facebook
Вчені / фото: Facebook

Як вона працює?

Замість орієнтуватися на конкретні білки пухлини, вакцина наслідує вірусної атаці. Вона змушує пухлини виражати білок PD-L1, "здається" перед імунною системою і стає легкою мішенню. У результаті T-лімфоцити починають активно розмножуватися та знищують ракові клітини.

Результати на мишах

Це зовсім не про профілактику

На відміну від щеплень від вірусів, ця використовується вже хворих пацієнтів , щоб змусити імунну систему посилити атаку. Або, як описують дослідники, це «удар розвідка»: перший поштовх пробуджує імунітет, другий — спрямовує його на пухлину.

Вакцинація, facebook.com/gazetaPK
Вакцинація, facebook.com/gazetaPK

Чому це важливо?

  • Протиставлення стратегіям, що раніше існували, орієнтованим або на універсальні пухлинні маркери, або на вакцини під кожного пацієнта. Тут же готовий препарат із банки для всіх.
  • Вчені говорять про потенційну революцію: рак перестане бути вироком і набуде статусу порівнянної з «застудою» хвороби.
  • Дослідження опубліковано сьогодні у Nature Biomedical Engineering.

Що далі?

  • Початок клінічних випробувань на людях уже запланований — перші пацієнти з гліобластомою вже відчули реакцію імунітету у торішньому пілоті.

  • Вчені працюють над покращенням складу та чекають подальших тестів.

Вакцинація, фото: Unian
Вакцинація, фото: Unian

А як справи в інших на фронті?

  • У січні GSK підписала £50 млн контракт із Оксфордом для розробки превентивних mRNA-вакцин проти передракових станів.

  • Для потрійного негативного раку грудей (особливо агресивного) вже розроблено білковий кандидат — 75% учасниць фазового випробування показали сильну імунну відповідь.

  • Лікарі за океаном теж тестують вакцини проти панкреатиту та раку підшлункової залози – у передклінічних дослідженнях у половини мишей формувався імунітет.

Попереду - людські випробування , які можуть відкрити нову еру, де рак перестане бути смертним вироком.

Нагадаємо, що в Україні вводять ще одне обов'язкове щеплення: хто має зробити і коли.

Раніше ми повідомляли, що можна врятувати тисячі життів: вчені з'ясували, як запобігти раку шлунка - дослідження.