Сходження благодатного вогню - велике пасхальне чудо. Цього року 7 квітня на його появу, як завжди, в храмі Воскресіння Христового чекали тисячі паломників. Однак багато років скептики сперечаються: чи дійсно вогонь має божественне походження, або ж це справа рук людських? Останній скандал, пов'язаний з викриттям цього чуда, стався майже за місяць до Великодня: представник Вірменської патріархії Самуїл Агоян заявив, що патріархи самі запалюють воскові свічки від масляної лампади.

Що ми знаємо про обстановку, в якій сходить вогонь? Відомо, що це закрите явище - в каплицю над Гробом Господнім заходить всього одна людина, патріарх Єрусалимської грецької православної церкви. Те, що відбувається всередині не можуть побачити навіть ті, хто стоїть безпосередньо біля стін кувуклії. Відомо також, що патріарха, перед тим як він зайде всередину для молитви про сходження вогню, обшукують: при ньому не повинно бути ні сірників, ні запальничок.

Звичайний вогонь можна отримати різними способами. Механічним: наприклад тертям або за допомогою лупи. Однак навряд чи священик зможе пронести з собою якесь пристосування - тоді вже простіше дійсно заховати запальничку. Найкраще зімітувати раптове самозаймання свічки можна хімічними способами.

Популярні новини зараз
1000 гривень від держави: як отримати допомогу пенсіонерам Який стаж не зарахують до пенсії: роки роботи просто викинуть Подачу газу тимчасово припинять: газовики попереджають українців про ремонтні роботи до кінця листопада Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році
Показати ще

Є класичний спосіб, який використовували фокусники ще в XIX столітті. Шматочок білого фосфору розчиняють в чотирихлористий вуглець - летючої отруйної рідини. У розчин маку гніт. Після того як тетрахлорметан випарується, фосфор спалахує сам і запалює свічку. Зручно, що самозаймання відбувається не відразу - часу якраз достатньо, щоб перенести свічку або лампаду в потрібне місце.

"Існує безліч речовин, які можуть самозайматися, наприклад лужні метали. Якщо взяти шматочок калію або натрію і кинути в воду, то він почне горіти. Крім того, горять карбіди лужних металів. Досить багато активні метали, особливо якщо їх розкришити в порошки, алюміній, цинк, кобальт самовозгораются на повітрі. Одні відразу, інші через якийсь проміжок часу. Можна змішати два речовини - окислювач і відновник. Якщо взяти селітру або перманганат калію і змішати зі спиртом, то суміш повинна спалахнути", - розповів професор РХТУ ім. Менделєєва Дмитро Мустафін.

Білий фосфор просто так в магазині не купиш. Ми вибрали найпростіший і відносно безпечний спосіб отримання вогню - змішування гліцерину і перманганату калію, відомого як марганцівка. Робити це слід тільки з вогнегасником напоготові. Марганцівка - сильний окислювач. При реакції він розкладається до атомарного кисню, який окисляє гліцерин. Реакція екзотермічна, тобто супроводжується сильним виділенням тепла і займанням суспензії.

Простий гліцерин з аптеки не підійде. По суті, це навіть не гліцерин, а гліцерин - 85% -ний розчин. Такої концентрації діючої речовини не вистачить: розчин кипить, але не горить. Тому в спеціалізованому хімічному магазині ми купили 99,5% -ний розчин гліцерину.

Проводити експеримент потрібно в скляному або фарфоровому посуді. Так, в скляний посуд наливається гліцерин (в концентрованому вигляді тягуча прозора рідина). Додається порошок марганцівки - розводити її перед цим не треба. Через якийсь час різко починається реакція - все вирує, кипить і горить яскравим синюватим полум'ям. Поруч ми поставили свічку, гніт якої і загорівся від хімічного вогню.

Існує схожий метод, де замість гліцерину беруть концентровану сірчану кислоту. З компонентів, узятих в певному співвідношенні, роблять кашку. Її невелика кількість - буквально сірникова головка або менше - наносять на гніт свічки, який через якийсь час загоряється. Для вірності на гніт можна прикріпити крихітний шматочок паперу.

Як повідомляв інформаційний портал "Знай.ua", в Україну привезли Благодатний вогонь.