Збільшення викидів парникових газів прискорює глобальне потепління. Це, в свою чергу, призводить до танення льодовиків. Як вдалося з'ясувати групі голландських учених, збільшення маси води стало причиною просідання океанічного дна. За останні 80 років океанічне дно просіло на кілька сантиметрів. Справжнє значення цієї, здавалося б, невеликий цифри стає зрозумілим, якщо уявити площу, яку займає світовий океан. Як повідомляють російські ЗМІ, це відкриття вносить суттєві корективи у попередні розрахунки швидкості танення льодовиків.

"Ми вимірювали рівень моря за допомогою приливометра понад століття, — говорить Томас Фредерікс з Делфтського технічного університету (Нідерланди). — Інструмент опускають на морське дно і дивляться, як сильно рівень моря змінюється відносно дна. Супутники, що обертаються навколо Землі, вимірюють рівень моря з космосу. Ми хотіли побачити, наскільки велика різниця". Щоб з'ясувати це, дослідники провели безліч математичних обчислень. Вони внесли останні оцінки комп'ютерних моделей, дані про втрати маси Гренландського і Антарктичного крижаних щитів, зміни в зберіганні води на поверхні Землі (через греблі, іригацію і т. д.) в рівняння, які можуть видати відносні (приливометр) та абсолютні (супутники) оцінки рівня моря для різних місць на Землі.

Вчені виявили, що підвищене навантаження через спровоковані людиною зміни змусило океанське дно осідати в середньому майже на 0,1 мм в рік з 1933 по 2014 рр. або на 2,1 мм за весь період. Звучить не дуже значно, особливо, якщо врахувати, що рівень моря піднявся приблизно на 80 мм з початку 90-х рр.., але ми говоримо про цілий океан, дно якого прогнулося. В регіонах, де тане найбільше льоду в Гренландії і Арктики, — морське дно, навпаки, трохи піднімається, так як вага зменшується. Просідання дна, отже, сконцентроване на півдні, особливо в Південному океані.

Раніше портал "Знай.ua" повідомляв про тропічний сад на Антарктиді

Популярні новини зараз
"Київстар" попередив українців про небезпеку: що треба знати Українців поставили у жорсткі рамки: почнуть обмежувати Що насправді роблять контролери з вашими лічильниками: чого боятися, а чого не варто Українцям вказали на два обов'язкові платежі, які не можна ігнорувати
Показати ще