Казахстан – дев'ята за величиною країна в світі. Але мало хто знає, що в Казахстані серед красот природи ховається найрадіоактивніше озеро на планеті. Воно є результатом термоядерного вибуху, проведеного в 1965 році на випробувальному полігоні в 100 км на північний захід від Семипалатинська. Чаганське озеро було частиною програми з вивчення можливостей використання ядерної енергії в мирних цілях, таких як створення водосховищ і каналів, буріння нафтових свердловин і швидке переміщення великих мас землі.

Вибуховий пристрій було закладено в заплаві русла річки Чаган на глибині 178 метрів.

Коли його підірвали, утворилася воронка діаметром 430 метрів і глибиною 100 метрів. Навесні 1965 року воронку з'єднали з руслом річки Чаган каналом, заповнивши її водою.

Програма використання "мирних атомних вибухів" була запозичена у США, які проводили власні тести для аналогічних цілей, і отримала назву "Ядерні вибухи в інтересах народного господарства". Але якщо США припинили випробування після 27 спроб (останнє було проведено в 1977 році), коли результати перестали виправдовувати витрачені зусилля і кошти, то Совети продовжували проводити випробування аж до 1989 року і виробили в цілому 156 ядерних вибухів, перш ніж здатися.

Вода в Чаганськом озері, як його ще називають озеро смерті, дуже забруднена – рівень забруднення води за сумарною радіоактивністю майже в сто разів вище допустимого значення. Тут немає риби, дикі звірі і птахи не приходять сюди на водопій. Плавання заборонено зі зрозумілих причин. Є свідчення, що воду з озера тепер зливають у річку Іртиш.

Популярні новини зараз
Всіх чоловіків змусять встановити "Резерв+": які зміни чекають мобілізацію Долари можна продавати? Що буде з курсом в Україні після приходу Трампа Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування Українців попередили про три місяці без пенсії: у кого будуть проблеми з ПФУ
Показати ще

Коли експеримент зі створення штучного озера вдався, уряд СРСР був задоволений результатами і дуже пишався Чаганським озером. Людина, відповідальна за всю радянську програму створення ядерної зброї – міністр середнього машинобудування Юхим Славський був знятий на плівку під час купання в озері.

Чаганське озеро стає популярним місцем серед туристів, яким воно частіше відомо під назвою "Атомне озеро". Для того, щоб оглянути радіоактивне озеро і прилеглі околиці, всі відвідувачі повинні надіти захисний одяг і маски. На пагорбі, до якого веде груба ґрунтова дорога, ховається бетонний бункер центру управління.

Як повідомляв портал "Знай.uа", в глибині океану, в придонній частині Мексиканської затоки вчені виявили озеро. Будь-хто, хто запливе в його отруєні води, вмирає. Підводне озеро вивчив океанолог Ерік Корде.

Вода в озері в п'ять разів солоніша, ніж в іншій затоці, і насичена метаном і сірководнем. Концентрація цих газів настільки висока, що жити в "мертвому озері" не здатні більшість живих істот, а ті, що запливають туди випадково, гинуть від інтоксикації.