Розплата за колонізацію наздогнала австралійців навіть через два століття по тому – здичавілі кішки заполонили 99% континенту і масово знищують ссавців і птахів.

В кінці травня 2018 року в Австралії закінчили будівництво найдовшого паркану від мільйонів здичавілих кішок, які за два століття поширилися майже по всій території країни. Вони полюють на дрібних ссавців і птахів, знищивши або поставивши під загрозу вимирання більше двох десятків рідкісних видів.

За задумом уряду, паркан буде захищати вимираючі види від хижаків до тих пір, поки не відновиться популяція. Однак це не вирішує проблему зростаючого числа здичавілих кішок, які давно придбали репутацію "шкідників", нападаючи на людей і їх вихованців.

Небезпека здичавілих кішок
Перші особи котячих прибули до Австралії в кінці 1850-х років на європейських кораблях, куди їх брали для боротьби з мишами.

Сучасна популяція диких кішок в Австралії досягає від двох до шести мільйонів особин. Вони покрили 99% континенту - кожна особина з'їдає в день приблизно п'ять тварин інших видів. Апетити хижаків стали причиною вимирання як мінімум 27 видів, включаючи унікальних для Австралії пустельних бандикутів і великих вухатих стрибучий мишей (Notomys macrotis).

Часом здичавілі особини нападають на домашніх побратимів і їхніх господарів. За словами місцевого фермера Адама Уайтхаус (Adam Whitehouse), коли він спробував відбити вихованця від хижака, той міцно вчепився кігтями і зубами в ногу чоловіка, залишивши глибокі рани й укуси на руці. Як згадує чоловік, розмірами особина нагадувала радше пантеру, а не кішку. Дослідники підтверджують - дикі представники виду дійсно виростають більшими, а їх середня вага становить сім кілограмів.

Здичавіла кішка поїдає рожевого какаду - унікальний вид, що мешкає тільки в Австралії:

Винищення на благо

Вимирання ссавців - це хвора тема для Австралії. З моменту утворення перших поселень на континенті вимерло приблизно 30 унікальних видів тварин. Оскільки основну роль в такій ситуації зіграли кішки, що вбивають по кілька мільйонів різних особин на добу, влада і активісти не могли ігнорувати те, що відбувається.

Основний план уряду щодо зниження популяції диких кішок полягає в частковому знищенні цих особин. У 2015 році влада запропонувала протягом п'яти років відловлювати і присипляти тварин, щоб до 2020 року їх чисельність знизилася на два мільйони.

Популярні новини зараз
Хліб, молоко, м'ясо та навіть яйця: в Україну несеться різке подорожчання на важливі продукти Борги анулюють: українцям дали новий шанс у важкі часи Залишився тиждень: українці ризикують пропустити важливу процедуру Звертайте увагу на серійний номер: які гривневі банкноти можна продати за нечувані суми
Показати ще

Пропозиція влади неодноразово критикували захисники тварин і некомерційні організації.

Альтернативні варіанти

Популяцію диких кішок важко знизити класичним шляхом. Їх складно і трудомістким відловлювати для стерилізації, оскільки вони часто спаровуються дають багато потомства. У влади і активістів просто недостатньо людей, щоб відловити стільки особин.

Часом фермери самостійно знищують диких кішок: обережно, ролик містить сцени насильства



Змінити становище сил може технологія CRISPR. Вона дозволяє знайти в ДНК потрібний ген, видалити або підправити його, що може привести до часткової або повної мутації.

Як це повинно працювати: вчені ловлять і видозмінюють гени диких представників так, щоб у них народжувалися лише чоловічі особини, а потім випускають на волю до родичів. Через якийсь час кількість "оригінальних" тварин знизиться до мінімуму, і криза закінчиться. Але у такого плану дві основні проблеми: є ризик, що "коти-шпигуни" почнуть паруватися з домашніми кішками або серйозно мутують. Тому держава наразі не готова так ризикувати і давати добро на повномасштабні випробування.

Захисний паркан

На цьому тлі паркан, будівництво якого закінчили в кінці травня - це єдина більш-менш перспективна міра. Огорожу, що становить два метри у висоту звели в центральному заповіднику країни Newhaven за фінансової підтримки британського бізнесмена і засновника організації "Охорона дикої природи Австралії" (Australian Wildlife Conservancy) Мартіна Коплі (Martin Copley). До 2020 року він пообіцяв розширити межі огорожі до 140 кілометрів. За огорожею заховають одинадцять вимираючих видів, а за тим, щоб туди не пролізли кішки, кролики і лисиці, стежитимуть робітники.