Зовні ми досить схожі на інших вищих приматів. Однак, незважаючи на всі подібності, між нами лежить непереборна прірва. Жоден з видів мавп не може створювати знаряддя праці і вибудовувати соціальні відносини людського типу. Тим не менше, питання про те, яка риса наших предків дозволила їм виділитися із тваринного світу, не дає спокою вченим. Як повідомляє журнал Science, недавні дослідження вказують на те, що головною відмінністю мозку мавпи і людини є експресія генів, що відповідають за біосинтез різних нейромедіаторів, включаючи дофамін.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяВчені виявили характерну для мозку людини підвищену чутливість генів, що включають два ферменти (тирозингидроксилазу і декарбоксилази), що беруть участь в біосинтезі нейромедіатора дофаміну в смугастому тілі, гіпокампі та мигдалеподібному тілі. Аналіз експресії генів інших приматів, навпаки, вказав на знижену експресію цих ферментів. Проаналізувавши дані попередніх досліджень, проведені на розвиненому людському мозку, дослідники також з'ясували, що експресія ферменту тирозінгідроксілази збільшується під час внутрішньоутробного розвитку і періоду дорослішання.
Різна чутливість генів мозку людини та інших приматів пояснює еволюційну перевагу людського мозку. Зокрема, дофамінергічні нейрони в смугастому тілі беруть участь у регуляції моторної діяльності і пов'язують гіпокамп з префронтальної корою. Крім того, дофамін, наприклад, бере участь у системі винагороди головного мозку (в процесах отримання задоволення, вираження мотивації і навчання). Вчені, тому, зазначають, що для вивчення еволюційного розвитку головного мозку необхідно проводити аналіз експресії генів, відповідальних за синтез і інших нейромедіаторів.
Раніше портал "Знай.ua" повідомляв про життя мавп зі смертельним вірусом