"Українська наука – великий борщ, але як йому варитися, коли наше наукове середовище розчиняється?", - це питання фізика Антона Сененка вже кілька років поспіль не втрачає актуальності.

І поки "реформаторами" тільки розробляються основні тези законів, деякі галузі опинилися практично на межі. Мова йде у першу чергу про Національний Антарктичний науковий центр (НАНЦ). Два тижні тому він отримав нового керівника, колишнього командира "Айдару" Євгена Дикого. Нова посада виявилася для нього не менш складною, ніж фронтові будні.

Прорватися на відрізаний від всього світу полюс, станцію "Академік Вернадський" вже зовсім скоре буде просто неможливо. Річний запас необхідних речей закінчується вже у березні, потім в Антарктиці тане лід, сполучення перерветься на довгих 9 місяців.

"Звісно, у нас є план евакуації людей, але для станції та української науки це була б катастрофа", – зізнається він.

Популярні новини зараз
Борги анулюють: українцям дали новий шанс у важкі часи Реформи і прозорість: експерт розповів, чого вимагають США від України за свою допомогу Один день – 1 гривня: "Київстар" підказав як користуватися послугами майже задарма Українцям вказали на два обов'язкові платежі, які не можна ігнорувати
Показати ще

Питання навіть не у запасах, а в нагальній необхідності знайти чесного перевізника та закупити прилади для логістичного обслуговування станції. Антимонопольний комітет торги зупинив, що ж буде далі із дослідниками?

Всю складність ситуації на сторінці у у Facebook пояснив науковий співробітник Антон Сененко. Він натякнув: британці свого часу віддали Україні станцію за 1 фунт, а ми повинні були надати потужний флот з 36 науково-дослідних суден, але зараз там немає жодного:


"Тобто, якби британці передавали станцію зараз - ми б її вже не отримали. Після зняття мораторію право видобувати всілякі корисні ніштяки з Антарктиди матимуть лише ті країни, які роблять свій внесок у її дослідження. А поки наші науковці мають у 21 сторіччі зв‘язок із материком 1 раз на тиждень. Бо немає обладнання. От мені цікаво - у нас всі олігархи такі філантропи та меценати: то лавку біля під‘їзду встановлять, то пропонують гудіти, аби сєпари забралися геть. Може купіть науковцям зв‘язок? Ну, відщіпніть хоч шматочок від того плюсіка у слові Роттердам чи кредиту від пов’язаних осіб націоналізованого банку. Не бути г**ном хоч інколи - це так просто", - підкреслив він.

Дивіться: ніч на станції "Академік Вернадський"

Як повідомляв портал "Знай.ua", астрономи вперше зняли ядро галактики.