Як розібрався, де грань між «широкою кісткою» і зайвою вагою, яка здатна не тільки обтяжити дитині відносини з однолітками, а й придавити недитячими труднощами зі здоров'ям.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяЯк розпізнати зайву вагу у дитини
Існують стандарти, що зв'язують зріст і вагу у дітей певної статі і віку. Якщо дитина потрапляє в норматив - все добре. Якщо її вага перевищує норму, це говорить про ту чи іншу міру ожиріння.
У загальних рисах розібратися з вагою можна так:
Обчислюємо індекс маси тіла (ІМТ): масу тіла дитини в кілограмах ділимо на квадрат росту в сантиметрах. Звіряємо ІМТ до встановлених Всесвітньою організацією охорони здоров'я нормативами.
Зараз зробити це ще простіше - перевірити вагу можна і онлайн. Наприклад, скориставшись одним із доступних калькуляторів в інтернеті.
Чому батьки не помічають зайву вагу у дітей
На жаль, дитяче ожиріння - явище досить поширене. За даними ВООЗ у 2016 році надмірною вагою в тій чи іншій мірі страждали 41 мільйон дітей у віці до 5 років і понад 340 мільйонів дітей і підлітків між 5 і 19 роками. Це дуже значні цифри.
Здавалося б, визнав проблему - вже половину справи зробив. Але не в цьому випадку. Як показують дослідження, багато батьків просто відмовляються визнавати, що у їхніх дітей є надмірна вага. Лише 23% мам і тат, у чиїх дітей було діагностовано ожиріння, сказали, що стараються допомогти дитині скинути зайві кілограми. Більше половини батьків повідомили, що не мають наміру втручатися, а їх понад міру пухкий малюк і так хороший.
Причини зайвої ваги у дітей
Вчені чесно визнають: сучасна наука не в повній мірі розуміє, чим саме викликано ожиріння. Коли зайвою вагою страждають і батьки, і діти, ситуація більш-менш зрозуміла. Наприклад, на загальносімейну вагу впливають нездорові харчові звички: любов до фастфуду і пристрасть замовляти піцу на вечерю. Або що в родині дуже мало уваги приділяється фізичній активності. Або причина криється в деяких спадкових факторах
Але ж буває і інакше: у підтягнутих, спортивних батьків, які вважають за краще здорову їжу, росте не в міру пухкенька дитина. Або ще загадковіше: і тато, і мама, і навіть молодші діти стрункі, а старша дитина має зайві кілограми.
Медики виділяють кілька факторів, кожен з яких здатний привести до надлишку ваги. Найчастіше вони працюють разом.
Незбалансоване висококалорійне харчування - зловживання фастфудом і готовими продуктами із супермаркетів. А також цукерки, десерти, солодкі напої, в тому числі і фруктові соки.
Недолік рухової активності - чим більше сидиш, тим менше калорій витрачаєш. Нерозтрачене осідає у вигляді зайвих кілограмів.
Психологічні чинники. Стрес і нудьга збільшують ризик розвитку ожиріння, оскільки змушують дитину «заїдати» негативні переживання.
Соціально-економічні фактори. Якщо людині не вистачає грошей, вона не купить абонемент в спортзал або дорогі овочі і фрукти, не замислюючись про наслідки для своїх дітей.
Що робити, якщо у дитини зайва вага
Знаючи причини, можна скласти нескладний план дій, який з великою ймовірністю буде ефективний для боротьби із зайвою вагою. Постарайтеся не давати дитині солодкі напої (лимонади, фруктові соки). По можливості замініть їх водою, морсами або компотами з малим вмістом цукру.
Включіть в сімейний раціон якомога більше фруктів і овочів. Заведіть практику сімейних сніданків, обідів і вечерь, обмеживши спонтанні перекушування. За загальним столом дитина з'їсть менше шкідливого, ніж поодинці, де-небудь за комп'ютером.
Скорегуйте розмір порцій для кожного члена сім'ї. Під час їжі вимикайте телевізор і просіть дітей відкласти смартфони і планшети. Зайві звуки змушують нас неусвідомлено переїдати.
Прослідкуйте, щоб ваші діти займалися спортом або іншими видами фізичної активності. Тренування - прекрасний спосіб знизити рівень стресу, а заодно підвищити самооцінку.
Якщо у дитини є проблеми з вагою, хоча б раз на рік мають проводитися консультації з педіатром. Це дозволить відстежувати ситуацію в динаміці і не допускати погіршення.
Раніше портал "Знай.ua" розповідав, як створити здорове ставлення до смартфону.