Підкорення гірських вершин – заняття для сміливих і витривалих. Однак, навіть ті, кому під силу подолати складний маршрут, можуть не витримати зустрічі зі всіма гірськими сюрпризами. Чортівня починається після подолання позначки в 3 тисячі метрів над рівнем моря. На цих висотах альпіністи починають чути дивні голоси, бачити обриси невідомих будівель і навіть зустрічатися з загиблими друзями. Вчені вважають, що ці галюцинації, звані ще гірським психозом, пов'язані з нестачею кисню. Як повідомляє сайт Навколо Світу, майже половина людей, що подолали фатальну відмітку, втрачають контроль над реальністю.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися
Сходження до "смертельної зони" — справа ризикована. Підйом на висоту з розрідженою атмосферою, на якій зазвичай літають літаки, викликає психічний розлад, вважають вчені. Виняток становлять лише діти гір, наприклад, шерпи. Команда на чолі з Катаріною Хафнер з медінституту Інсбрука вивчила звіти про сходження на Еверест, щоб зрозуміти, що відбувається з психікою альпіністів на висоті більше 3-х кілометрів. Проаналізувавши 83 випадки, вчені діагностували 41 випадок гострого психозу і втрати контролю над реальністю.
Альпіністи описували слухові і зорові галюцинації: вони чули чиюсь розмову, бачили загиблих друзів, які підіймались перед ними, спостерігали обриси невідомих будівель. Вчені вважають, що виною тому — нестача кисню, яка чинить вплив на метаболізм мозку. Однак цікаво, що 23 скелелаза страждали психозом, не відчуваючи симптомів гострої гірської хвороби. Доктор Хафнер вважає, що висотний психоз вимагає детального вивчення, яке допоможе зрозуміти причини шизофренії. "У нас немає точних даних про нещасні випадки і смерті, викликаних подібним психозом, — каже вона. — Однак вони були, і дуже важливо розробити стратегії боротьби з симптомами хвороби, які б альпіністи змогли застосувати на горі".
Раніше портал "Знай.ua" повідомляв про скали, які можна підкорити в Україні