Впровадження ілюмінацій стало однією із найсерйозніших змін, яку люди внесли в навколишнє середовище.

Так вважає команда вчених, чия наукова робота опублікована в журналі Science Advances.

Через світлове забруднення, тобто засвічування нічного неба штучними джерелами світла, Земля стає яскравішою. Як з'ясували науковці, з 2012 по 2016 рік площа освітленої поверхні вночі зросла на 2%.

Найбільше зростання освітлених територій зафіксували в Азії, Африці і Південній Америці. Найбільше зниження таких площ виявилося в зонах військових конфліктів - Сирії та Ємені. Серед найбільш "яскравих" регіонів виявилися США, Іспанія, Італія і Нідерланди.

Дослідження показало, що все більше і більше встановлюється зовнішнього освітлення через його невисоку ціну і загальне зростання доходів. Великі міста розростаються, через що їхні околиці в країнах, що розвиваються швидко освітлюються.

Вчені порадили уникати яскравих світильників і вибирати "бурштинове" світло замість білого, яке дають світлодіоди. Також вони вважають, що потрібно ефективніше освітлювати відкриті місця, такі як вулиці і парковки. Дослідники впевнені: тьмяні близько розташовані вогні забезпечують кращу видимість, ніж яскраві і розрізнені.

За словами керівника дослідження Крістофера Киби, впровадження ілюмінацій стало "однією із найсерйозніших змін, яку люди внесли в навколишнє середовище".

Розширення світлового забруднення несе також ризики для здоров'я людей. Через нього може зіпсуватися сон людини, що веде до різних проблем зі здоров'ям. Крім того, світлове забруднення може порушити репродукцію птахів, риб, амфібій, комах і летючих мишей. Через освітлення також неможливо побачити зірки на небі.