Якщо мозок відчуває нестачу сну, він починає в прямому сенсі слова поїдати себе.

Про це розповіли нейробіологи з Університету Марч в Анконі, пише ScienceAlert.

Як і всі клітини організму, нейрони в мозку оновлюються двома типами допоміжних клітин (нейроглії), які становлять близько 40% обсягу всієї ЦНС. Старі, зношені нейрони і шкідливі продукти їх життєдіяльності "поїдають" мікрогліальні макрофаги, тоді як астроцити серед іншого регулюють активність нейронів, "підрізаючи" непотрібні синапси і в цілому "оновлюючи електропроводку" мозку.

Усі ці складні процеси оновлення відбуваються під час сну. За словами італійських дослідників, якщо людина недосипає, у мозку починається "ексцес виконавця" - зазвичай корисний процес переходить якусь межу, і починається зловмисне знищення синапсів.

Досліджуючи поведінку різних мишачих груп, вчені довели свої припущення. Одним групам давали виспатися, інших часто будили, третім не давали спати кілька годин, а четвертих тримали у свідомості кілька днів.

Популярні новини зараз

"Холостячка" Мішина відгуляла весілля: "Гірко молодим!"

Настя Каменських в бікіні показала, з ким розважалася в Мексиці, поки Потап був вдома

Святослав Вакарчук пішов від дружини заради іншої жінки, - ЗМІ

"Юля" Зайка зважилася на побачення і вже розповіла про шикарного незнайомця: "Холостяк" Заливако і поруч не стоїть

Показати ще

У останніх вчені виявили астроцити з підвищеною активністю. Вони були активні на 13,5% синапсів - удвічі вище, ніж у мишей, які нормально відпочивали.

Дослідники зробили висновок, що астроцитовый фагоцитоз явно вищий при хронічному недосипанні.

"Це викликає занепокоєння, тому що неприборкану мікрогліальну активність пов'язують з захворюваннями головного мозку, такими як хвороба Альцгеймера та інші форми нейродегенерації", - пише джерело.

Зараз діячі науки намагаються з'ясувати, чи відбуваються подібні процеси в людському мозку, і чи можна відновитися після шкоди недосипання за рахунок нормалізації режиму.

Як повідомляв раніше портал "Знай.uа", група вчених у ході новітніх досліджень прийшла до сенсаційного висновку. Виявилося, що люди з більш високим інтелектом володіють меншою кількістю нейронних зв'язків. Це суперечить усім минулим наукових робіт про те, що їх кількість безпосередньо пов'язано з рівнем IQ.