Щорічно 1 жовтня православні віряни вшановують пам'ять святих мучениць Аріадни Промиської (Фригійської) та Ірини Єгипетської (за старим стилем – 18 вересня). У народі свято прозвали Аріна Шипшиниця, так як у цей день починається збір ягід шипшини і їх заготівля на зиму.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяАріна Шипшиниця 1 жовтня: головні заборони свята
На Київській Русі це свято збирати і сушити шипшину. Вважалося, що корисні тільки ті ягоди, які зібрані після дня Аріни. Наші предки знали, що ця ягода володіє цілющими властивостями, тому використовували її в кулінарії, щоб зміцнити імунітет і вилікувати простудні захворювання. Найчастіше з шипшини робили вітамінні напої, варили варення, кисіль, робили желе, мармелад і повидло. Також був дуже популярний чай з плодів горобини і шипшини, який багатохто заварює і зараз.
Цього дня категорично заборонялося виходити на вулицю, так як на Аріну завжди піднімався сильний вітер, який міг занести в будинок нещастя і біди. Тому збирати шипшину можна було тільки на наступний день.
Ще наші пращури спостерігали за журавлями в це свято. У народі цей птах символізує прихід тепла навесні. Як свідчать легенди, восени журавлі забирають душі померлих, а навесні вказують шлях душам немовлят, які повинні незабаром з'явитися на світ.
Якщо 1 жовтня журавлі починали відлітати у теплі краї, то на Покрову (14 жовтня) чекали перших серйозних морозів. Якщо журавлів у цей день видно не було, то вважалось, що до Артем'єва дня (2 листопада) мороз не передбачається. Птахам, які відлітають на південь, неодмінно вслід кричали: «Колесом дорога!», — щоб вони по весні повернулися додому. Ігнорувати цей обряд не прийнято, тому що журавель – це посланець божий.
Всього в народному календарі було три свята, присвячених Аріні. Наші предки так і говорили: «Три Аріни у році живуть і у кожної своє, особливе призначення. Аріна осіння «про шипицю клопочеться» і журавлиним літом керує, тому що їй одній відомо «настала пора гнати птахів за теплі моря» або з відльотом можна почекати».