Щорічно 28 жовтня відзначається народне свято Єфимій Осінній (за старим стилем - 15 жовтня). Також за православним церковним календарем це дата пам'яті святого Євфимія Солунського, який жив у 9 столітті в Палестині. Про повір'я і заборони читайте далі в нашій статті.

Єфимій Осінній 28 жовтня: головні заборони свята

Євфимій Солунський

В цей період зима набирала силу, а разом із нею активізувалися і нечисті духи, наприклад, кікімора, яка зазвичай влітку не шкодила людям. В цей день заборонялося займатися важкою роботою по будинку і проводити генеральне прибирання, тому що згідно з народним повір'ям, з Єфімія кікімора починала заважати в господарстві: плутала пряжу, рвала тканину, била горщики.

Наші предки вірили, що побачити цю істоту можна лише в одній ситуації — якщо вона сяде за ткацький стан, щоб зіпсувати роботу ткалі. В цьому випадку потрібно було осінити нечисту силу хресним знаменням і попросити святого Єфімія про допомогу. Однак зовсім кікімору можна було вигнати з дому тільки з приходом весни, при цьому потрібно було провести певний обряд.

Популярні новини зараз

Наталя Могилевська показала, з ким живе в новому будинку: "Хто цей чоловік?"

Жителі селища виявили тисячі мертвих тіл на березі річки

Помер соліст "Піснярів" Леонід Борткевич

Вдова Кернеса Гайсинська позбулася двох "дітей" покійного мера

Показати ще

Незважаючи на витівки нежиті, селянки все одно займалися легкою роботою на свій страх і ризик. В першу чергу, м'яли і тріпали льон, готували пряжу. Дівчата бралися за цю роботу з усією ретельністю і старанністю. Наскільки якісно буде підготовлено сировину, настільки якісним буде і кінцевий результат роботи, тобто лляні полотна, зійшли з ткацького верстата. Традиційно в цей день люди влаштовували оглядини: виносили на вулицю льон і дивилися у кого він тонше і м'якше.

У той же час у чоловіків вистачало своєї роботи: вони валяли валянки до зими, ремонтували сільськогосподарський реманент, ладнали сани, в теплих районах прибирали в омшаники останні вулики. Тому в народі існувала ще одна назва свята - Єфимій пасічник.

Крім того, на Київській Русі про цей день говорили так: «Єфимій холодом коріння трав і дерев з землею змикає, всяку комаху у пожухлої траві укриває, на природу сон навіває». До речі, це було вірне спостереження, адже наближалася зима, і всі рослини і тварини готувалися до її приходу.