Щорічно 28 жовтня відзначається народне свято Єфимій Осінній (за старим стилем - 15 жовтня). Також за православним церковним календарем це дата пам'яті святого Євфимія Солунського, який жив у 9 столітті в Палестині. Про повір'я і заборони читайте далі в нашій статті.

Єфимій Осінній 28 жовтня: головні заборони свята

Євфимій Солунський

В цей період зима набирала силу, а разом із нею активізувалися і нечисті духи, наприклад, кікімора, яка зазвичай влітку не шкодила людям. В цей день заборонялося займатися важкою роботою по будинку і проводити генеральне прибирання, тому що згідно з народним повір'ям, з Єфімія кікімора починала заважати в господарстві: плутала пряжу, рвала тканину, била горщики.

Наші предки вірили, що побачити цю істоту можна лише в одній ситуації — якщо вона сяде за ткацький стан, щоб зіпсувати роботу ткалі. В цьому випадку потрібно було осінити нечисту силу хресним знаменням і попросити святого Єфімія про допомогу. Однак зовсім кікімору можна було вигнати з дому тільки з приходом весни, при цьому потрібно було провести певний обряд.

Популярні новини зараз

"Чого ви навчаєте дітей?": Потап "вилаявся" на Дорофєєву і Каменських через відверті фото

У Львові прямо зараз горить один з найбільших ТЦ міста: всередині люди з дітьми

Хрещення Господнє 2020: чого в жодному разі не можна робити в свято

Київ у вогні: потужне полум'я охопило два будинки зі сплячими людьми, вижили не всі

Показати ще

Незважаючи на витівки нежиті, селянки все одно займалися легкою роботою на свій страх і ризик. В першу чергу, м'яли і тріпали льон, готували пряжу. Дівчата бралися за цю роботу з усією ретельністю і старанністю. Наскільки якісно буде підготовлено сировину, настільки якісним буде і кінцевий результат роботи, тобто лляні полотна, зійшли з ткацького верстата. Традиційно в цей день люди влаштовували оглядини: виносили на вулицю льон і дивилися у кого він тонше і м'якше.

У той же час у чоловіків вистачало своєї роботи: вони валяли валянки до зими, ремонтували сільськогосподарський реманент, ладнали сани, в теплих районах прибирали в омшаники останні вулики. Тому в народі існувала ще одна назва свята - Єфимій пасічник.

Крім того, на Київській Русі про цей день говорили так: «Єфимій холодом коріння трав і дерев з землею змикає, всяку комаху у пожухлої траві укриває, на природу сон навіває». До речі, це було вірне спостереження, адже наближалася зима, і всі рослини і тварини готувалися до її приходу.