Українські чорноземи з кожним роком втрачають родючість, а фермери - доходи. Тільки за минулий рік, за даними Держстату, рентабельність вирощування зерна знизилася на 12 відсотків.

Про це йдеться в сюжеті телеканалу "Інтер".

Під час поточної посівної кожен другий гектар землі не буде удобрений, землі продовжать виснажуватися. Віталій Саблук, заступник директора Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки" НААН, впевнений, що можливість запобігти збиткам 2019 року ще є.

"Ще ситуацію можна виправити, осінню підгодівлю потрібно більше вносити, бо не та ефективність - вона падає. Єдине питання - як поводитимуться ціни. На жаль, ми бачимо, що немає можливості у трейдерів, виробників опускатися - три чверті собівартості азотних добрив - це газ. Вуглеці на світовому ринку приросли, приросли на істотний відсоток, і те, що ми бачимо сьогодні - 10700, вже буквально через місяць буде 11500, а в березні це буде по 13000 гривень за тонну. Тому той, хто закупив сьогодні - істотно мінімізує збитки", - переконаний Віталій Саблук.

На сьогоднішній день українські аграрії лише на 65% забезпечені мінеральними добривами. І, в цілому, в порівнянні з європейськими колегами, українські фермери використовують втричі менше добрив на гектар. Михайло Соколов - заступник голови Всеукраїнської аграрної ради, вважає, що для того, щоб досягти рівня врожайності, який існує в Європі, необхідно забезпечити аграріїв селітрою вітчизняного виробництва.

"Для зниження вартості вітчизняних добрив нам потрібно зробити дві речі, точніше одну - дати дешеву сировину. Це або дешевий власний газ, або нам потрібно реалізувати програму "Синтез газу з газового вугілля". Якщо ситуація залишиться в такому вигляді, в якому вона є зараз, я прогнозую, що через п'ять років у нас не буде вітчизняного виробника", - заявив Михайло Соколов.

Популярні новини зараз
Володимир Зеленський поставив крапку в скандалі з Польщею, Федишин і компанією на Євробаченні: "12 сьогодні і назавжди" Деяких українців можуть звільнити від мобілізації: названо категорії Нумеролог Владислав Грицай сказав, коли закінчиться війна - місія України почалася: "Виповнюється пророцтво" Надя Дорофєєва після розставання з Дантесом зізналася в сильних почуттях до Позитива: "Люблю і хочу"
Показати ще

Щоб допомогти вітчизняному виробнику, держава повинна забезпечити фермерів дотаціями. Це питання якраз намагаються вирішити на державному рівні.

"Ми з депутатами говорили, щоб невикористані кошти від державних програм спрямувати на підтримку саме компенсації вітчизняних добрив. Але це рішення Верховної Ради", - говорить Віктор Шеремета, заступник міністра аграрної політики і продовольства.

Поки уряд вирішує долю бюджетних компенсацій, експерти радять фермерам не втрачати часу і вже сьогодні купувати добрива, поки вони не подорожчали на 20% слідом за газом. Економія на добривах сьогодні призведе лише до втрати врожаю і величезних збитків.