Щорічно 1 січня (19 грудня за старим стилем) за народним календарем відзначається День Іллі Муромця — билинного богатиря, якого вважали рятівником Києва від татарського Калин-царя. Ілля Муромець разом з Добринею Нікітічем та Альошею Поповичем — вартові Київської Русі, уособлення мужності і слави. Про історію та традиції свята читайте далі у матеріалі.

День Іллі Муромця 1 січня: історія життя богатиря

Пам'ять святого преподобного Ілії, чудотворця Муромського православна церква вшановує 1 січня. Ілля був воїном і ченцем, служив Вітчизні за князювання Володимира Мономаха. Одним з прототипом Іллі Муромця був Ілля Печерський. Це інок Києво-Печерського монастиря.

Мощі Іллі Печерського покояться у Ближніх Печерах Києво-Печерської лаври. Частина мощей Іллі (середній палець лівої руки) знаходиться в одному з храмів міста Мурома, Володимирської області.

Прототипом билинного персонажа деякі дослідники вважають силача на прізвисько "Чоботок". Він був родом з Мурома, прийнявши чернецтво в Києво-Печерській лаврі під ім'ям Ілля, зарахований до лику святих як "преподобний Ілля Муромець". Його канонізували в 1643 році. Угодник Божий Преподобний Ілля Муромець жив у XII столітті і помер ченцем Києво-Печерської лаври близько 1188 року.

Популярні новини зараз
Податкова перевіряє українців за кордоном: що вже відомо "Бусифікацію" обіцяють викорінити: ТЦК застосують новий підхід до мобілізації Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень
Показати ще

День Іллі Муромця 1 січня: традиції і обряди свята

На Русі вважали, що 1 січня сприятливий день для ворожінь і обрядів. Люди вірили, що той, хто в цей день проїде на коні задом-наперед навколо дерева, яке розходиться з одного кореня на два ствола, той не буде обдурений чоловіком або дружиною.

Також ворожили на погоду: чистили 12 цибулин від верхніх лусочок, насипали на кожну цибулину по жмені солі і клали їх на піч. На який цибулині за ніч сіль стане вологою, такий по рахунку місяць буде дощовий. Або виймали з цибулин 12 чашок, насипали в них сіль і ставили на вікно в ніч під Новий рік. Якщо сіль ставала вологою, то місяць буде дощовий, якщо ні — сухий.

Вважалося, що сильний вітер у цей день обіцяє урожай горіхів, а місячна зоряна ніч — гороху, сочевиці і ягід. Якщо ж погода була теплою — очікували, що вродить жито.