У неділю, 6 січня, православні українці відзначають Різдвяний святвечір, який завершив 40-денний Різдвяний (Пилипів) піст. У цей день проводяться головні приготування до православного Різдва (7 січня). Докладно про історію та традиції читайте в нашій статті.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяСвятвечір 2019: історія свята
У Православній Церкві святкування навечір'я Різдва Христового було встановлено в IV столітті. У V-VIII століттях були написані священні піснеспіви, які використовуються для різдвяних богослужінь.
Обов'язково готувалися узвар та кутя в переддень Різдва. Кутя являла собою розмочені зерна пшениці, в які додавалися мак, мед, волоські горіхи, курага, чорнослив, родзинки.
Святвечір 2019: традиції та обряди свята
В Різдвяний святвечір православні зобов'язані відвідати богослужіння в церкві. З самого ранку господині прибирають у будинку, після чого приступають до приготування святкової вечері. Як відомо, до столу подають 12 пісних страв.
Іноді приділяють увагу оформленню різдвяного столу. Господині застеляють його новою скатертиною, під яку кладуть пучок сіна – символ ясел. По кутах столу розміщують грошові купюри і зубчики часнику, які символізують здоров'я і благополуччя в родині. У центрі розміщують свічки і ялинові гілки.
Традиційно трапеза починається з молитви, в якій прославляється Христос. В першу чергу куштують кутю, після чого приступають до всіх страв на столі.
Існує цікавий звичай: у переддень Різдва молодь розмальовує обличчя, одягає національні костюми, ходить по хатах і співає колядки. Важливим атрибутом такого діяння виступає Віфлеємська зірка, в центр якої повинна бути ікона. В обрядових піснях прийнято прославляти Христа. Колядників завжди обдаровують солодощами, випічкою або грошима.
У Святвечір слід попросити вибачення у людей, яких образили, а також пробачити всіх своїх ворогів.
Ворожіння на Святвечір
У ніч з 6 на 7 січня серед молоді поширені ворожіння. У цей період панує особлива атмосфера чарівництва, яка ідеально підходить для здійснення ритуалів. За допомогою спеціальних обрядів можна дізнатися події майбутнього, чи здійсняться загадані бажання і цілі в цьому році. Серед незаміжніх дівчат популярні ворожіння на судженого. Для проведення ворожінь люди використовують свічки, дзеркала, нитки та обручки.