У неділю, 3 лютого, відзначається народне свято Максимів день, яке також часто називають Максим - розрадник. У православному календарі це дата вшанування пам'яті преподобного Максима Грека, релігійного публіциста і перекладача. Про історію та традиції свята читайте далі у матеріалі.

Максимів день 3 лютого: історія життя святого

З церковних переказів відомо, що преподобний Максим жив у XIII-XIV століттях. Він був із знатного грецького роду. Після тривалих подорожей і вивчення багатьох наук і мов Максим вирішив стати ченцем.

преподобний Максим Грек

Коли великий князь Василь III захотів розібратися з книгами і рукописами своєї матері, на його прохання з Греції приїхав чернець Максим. Першими його перекладами зрозумілою слов'янам мовою стали Псалтир і Діяння Апостолів. Також він залишив багато власних праць, одною з яких є автобіографічний твір. Максим Грек помер у 1556 році в Троїце-Сергієвій Лаврі.

Максимів день 3 лютого: традиції і обряди свята

Здавна вважався святий Максим утішителем. Прийнято вважати, що він допомагає людям впоратися з усіма бідами. Крім того, християни молилися йому про заступництво за вдів і сиріт.

Популярні новини зараз
Повністю замінить ТЦК: які зміни чекають мобілізацію Всіх чоловіків змусять встановити "Резерв+": які зміни чекають мобілізацію Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році Українців попередили про три місяці без пенсії: у кого будуть проблеми з ПФУ
Показати ще

Кожна людина в Максимів день повинна була згадати добрим словом всіх, хто коли-небудь приходив їй на допомогу, а також допомогти в чомусь у відповідь.

Також у цей день люди молилися про благополуччя в домі. За традицією подружжя виходило у двір, тримаючись за руки, і разом струшувало з дерев іній. При цьому було прийнято говорити: «Що Бог поєднав, те людині роз'єднати не під силу».

Господині в Максимів день готують пироги з м'ясом, яйцем, грибами або рибою і пригощають ними не тільки рідних і близьких людей, але і голодних і злиденних.

Наші предки вірили, якщо 3 лютого дме сильний вітер, знахарі читають замовляння. Особливо ефективними в цей день вважаються любовні привороти. Тому молоді незаміжні дівчата ворожили на судженого і проводили спеціальні магічні ритуали.