У понеділок, 29 квітня, відзначається світле народне свято Аріна – увірви береги (дата за старим стилем – 16 квітня). Також у цей день віруючі православної церкви вшановують пам'ять мучениці Ірини і її двох сестер. У цей період річки входять в свої звичайні береги, залишаючи після себе розмелені мости і розкидані яри.

Аріна – увірви береги 29 квітня: головні заборони свята

На Аріну селяни займалися розсадою. Розсадниками називали спеціальні високі ящики, в яких створювали певний грунт, суміш соломи, родючої землі і гною. Перед посадкою в них рослин землю проливали гарячою водою. Від цього гній і солома починали пріти і виділяти тепло.

Кожен овоч саджали в землю з певним замовлянням, яке передавалося від матері до доньки. Наприклад, для капусти існувало таке: «Не будь голінаста, будь пузата; не будь порожня, будь туга; не будь красна, будь смачна».

Якщо розсадою завжди займалися тільки жінки, чоловіки на Аріну починали готуватися орати землю. Казали: «Прийшла Аріна – пора орати, орачів раті». Дітям же доручали в цей день нескладну садову роботу: вони білили стовбури фруктових дерев.

Популярні новини зараз

Еллерту з "Холостячки" поставили діагноз по фото з Мішиною: "Треба лікувати"

Так проникливо і щиро на "Голосі країни" ще не співали: Тіна Кароль і Дорофеєва ледь тримаються

Померла радистка Кет з "Сімнадцяти миттєвостей весни"

Головне за ніч: Мірзоян показав нову жінку, Дан Балан влаштував Кароль скандал, на Укрпошті відмовилися від рідної мови і кицька Лободи

Показати ще

Вважалося, що після цього свята має слідувати кілька сонячних днів. Так що сидіти в хаті було не прийнято.

Ще в це народне свято жінки читають спеціальні відворотні замовляння для розлуки чоловіка з суперницею. У народі говорили: «Аріна — увірви береги!», — тим самим нагадуючи про небезпеку обвалення берегів, підмитих повінню.

Варто відзначити, що починаючи з цього дня і протягом кількох тижнів люди боялися ходити під самим урвищем берегів, щоб не звалитися разом з підмитим шматком землі в річку. Тому поодинці на річку ходити заборонялося.

Крім того, за поведінкою розсади люди судили про майбутні сіножаті: якщо молоді рослини п'ють поливання — воно припаде на сухі дні. На Аріну потрібно білити стовбури садових дерев.