У православ'ї прийнято поминати покійних друзів та родичів. Для цього існують спеціально відведені дні. Давайте більш детально поговоримо про те, коли потрібно поминати померлих? Дізнайтеся, які існують традиції та обряди? Що можна робити на кладовищах в ці дні й чого не можна? Читайте про все по порядку.

Історія поминальних днів: як прийнято вшановувати пам'ять померлих?

Через тиждень після свята Великодня починаються поминальні дні. Їх називають у народі проводками, гробками, батьківськими суботами, Радоницею, дарними днями.

У православ'ї вважається, що після Воскресіння Христового душі покійних друзів та родичів опускаються на землю. І ми в ці дні повинні за них старанно молитися та шанувати таким чином пам'ять покійних.

У стародавніх слов'ян у поминальні дні було прийнято залишати вдома вікна відчиненими та ставити на підвіконня запалену свічку, а також кілька крашанок. Вважається, що з їх допомогою померлі знайдуть дорогу додому та відвідають рідних. Відчинине вікно дозволить їм безперешкодно увійти та вийти. Ця традиція збереглася досі.

Поминальні дні
Поминальні дні

Популярні новини зараз
В українців залишилося кілька годин: дзеркальна дата 24.04.2024 допоможе вам виконати бажане, правила Фруктів не наїмося: який дефіцит чекає Україну Українцям вказали на два обов'язкові платежі, які не можна ігнорувати Комунальники масово подають до суду на неплатників: яка заборгованість вважається критичною
Показати ще

У православних храмах у поминальні дні проводяться спеціальні заупокійні служби. Ви можете з ранку прийти до церкви, написати записку за упокій душ рідних. Не забудьте взяти з собою що-небудь у якості милостині. Це можуть бути продукти: паски, прикрашені білою помадкою, яйця, цукерки, фрукти або гроші.

Після літургії в церкві можна відправитися на кладовище. Встигнути прибрати на кладовищі потрібно до поминальних днів. Радониця забороняє займатися будь-якою фізичною працею. Головне в цей день - молитви та поминання покійних.

Зібравшись за сімейним столом, необхідно почати трапезу з молитви. Напиватися в поминальні дні не варто. Говорити про померлих тільки хороше, погане не згадувати. Якщо про померлого нічого хорошого сказати, тоді краще промовчати.

Примітно, що в різних регіонах країни поминальні дні після Пасхи різні. Візьміть на замітку календар поминальних днів 2019. Дізнайтеся, в які дні потрібно почитати померлих? Читайте всю найважливішу та найпотрібнішу інформацію прямо зараз!

Календар поминальних днів 2019: в які дні прийнято згадувати покійних?

Для 2019 року дати поминальних днів після Пасхи у різних регіонах країни різні. Радоницю Україна, як правило, відзначає на 9-й день після Великодня, тобто 7 травня, у вівторок. Поминальний тиждень починається через 5 днів після великого світлого свята. Кожна область і навіть кожен населений пункт регіону відзначають свої поминальні дні.

Поминальні дні
Поминальні дні

Найближчі проводки в 2019 році - 4 та 5 травня. У Києві, Одесі, Дніпрі та інших великих містах міські комунальні служби організовують роботу громадського транспорту. Для поїздок на кладовище використовуються маршрутки та автобуси, щоб ті люди, у яких немає особистого авто, змогли відвідати могили померлих рідних та близьких, дотриматися поминальних традиції.

Через 2 дні після Радониці, 9 травня, Україна відзначає День поминання всіх загиблих у роки Великої Вітчизняної війни. Після Великодня поминальні дні, в залежності від регіону, припадають на 4, 5, 7, 8, 9 травня.

Найперший поминальний день у 2019 році перед Великоднем у березні до початку посту. Із давніх-давен у так звану Вселенську м'ясопусного суботу прийнято молитися за померлих. Її ще можуть називати Мала Масляна, відзначається в березні, 2-го числа.

У кожному році дата різна, тому що, як і великодні поминальні дні, прив'язана до свята Пасхи. Вселенську м'ясопусного суботу відзначають за 8 днів до початку Великого посту перед світлим святом Пасхи.

Дві наступні поминальні дати також березневі: 23 та 30 березня - друга і третя суботи Великого посту. У квітні місяці - четверта. 6 квітня, як і в інші поминальні суботи перед Великоднем, у церквах не проводять заупокійні служби.

Якщо похорон відбувся недавно, рідня може пом'янути покійного, відзначаючи 9-й і 40-й день після його смерті в цей період, але тільки в поминальні передпасхальні суботи 2019 року. Квітень місяць у 2019 році завершується Великим Великоднем 28-го числа.

На Вселенську Троїцьку суботу, яка відзначається 15 червня, поминають душі всіх покійних християн, а не тільки родичів. У липні, серпні, вересні, жовтні поминальних днів немає.

Наступна поминальну суботу припадає на листопад. Напередодні Дмитрієва дня відзначають поминальний день, іменований Дмитрівською батьківською суботою. 2 листопада в українських церквах священики справляють панахиди. Потім необхідно сходити на цвинтар, можна роздати милостиню, а після обіду пом'янути покійних за сімейним столом. Грудень, січень і лютий поминальних днів не мають.

Поминальні дні
Поминальні дні

Щоправда, є ще дати, які часто не фіксують у загальному календарі поминальних днів. 12 жовтня - Покровська поминальна субота, 25 липня - поминання в Семик та 11 вересня - молебень на честь Дня пам'яті полеглих православних воїнів.

У Європі в поминальні дні також прийнято ходити до храму, а потім - на кладовище. У більшості країн могили прикрашають живими квітами та зеленню. Штучними не прийнято прикрашати. Європейці запалюють свічки, мовчки стоять біля могил, а вдома влаштовують сімейні трапези.

Поминальні заборони: чого робити не можна?

Під час поминального тижня після Пасхи є свої обмеження:

• Не можна поминати самогубців та нехрещених померлих.

• Померлих не варто називати небіжчиками. Вважається, що в ці особливі дні вони все чують. І краще називати їх по іменах або говорити «сестра, брат, друг» тощо в залежності від того, ким людина вам доводиться.

• У поминальні дні не можна фарбувати огорожі, прибирати могили, сіяти квіти. Те ж саме стосується домашніх робіт. Шити, гладити, прати, прибирати, мити підлогу забороняється. Не можна копати, садити і т.д. У народі подейкують, що на тих, хто ослуховується, чекають великі неприємності. А також усе посаджене не зійде і рости не буде.

• Вагітним жінкам і маленьким дітям віком до року відвідувати кладовище не можна. Це пов'язують із тим, що в них занадто вразлива аура, адже малюки дуже чутливі й часом навіть бачать те, чого не бачать дорослі. Їм краще ходити до церкви.

• Не можна нічого брати з собою додому з кладовища.

• Забороняється матюкатися, лаятися і сваритися в поминальні дні.

• Біля могил на кладовищі не можна палити.

• Забороняється вживати спиртне.

Узагалі, якщо говорити про народні традиції пити й їсти на кладовищі, то в православ'ї цього немає. Нічого не говорить нам із цього приводу Біблія. Усі ці дійства - язичницькі. І прийшли до нас із давніх-давен.

Якщо вже ви їх дотримуйтеся, то пийте тільки вино і в міру. На кладовищі не можна влаштовувати «бенкет на весь світ», галасливі гуляння. Це не весілля і не розважальний захід. Відзначивши Великдень і Воскресіння Ісуса Христа, в поминальні дні зустрічається енергія живих і мертвих.

Поминальні дні
Поминальні дні

Входячи в кладовище через ворота, ви повинні тричі перехреститися. При виході потрібно зробити те ж саме, тільки повернутися обличчям до покійним, тобто до могил. Коли ви хреститеся, то виявляєте таким чином повагу до мертвих.

Стоячи біля могили родичів, прочитайте «Отче наш». Збираючись іти, скажіть подумки, звертаючись до небіжчикам: «Нам нехай здоровиться, а вам легко лежиться!» Ще в народі прийнято говорити такі слова перед виходом із кладовища: «Вам Царства Божого, а нам - до вас не поспішати».

Вдома, повернувшись із кладовища, обов'язково вмивайтеся, вимийте руки з милом. А потім тричі умийте обличчя та руки свяченою водою. Сідаючи за стіл поминати покійних, прочитайте молитву. Адже саме цього чекають від вас поховані.