Щороку 6 травня в народі відзначається свято Єгорій Весняний, він же Юр'їв день. Також в цей день віруючі православної церкви вшановують пам'ять праведника і великого мученика Георгія Побідоносця. Ім'я Георгій не слов'янське, тому були використані його похідні – Єгорій і Юрій.

Єгорій Весняний 6 травня: головні заборони свята

З цього дня починалися активні польові роботи. На поля, які були засіяні раніше, віруючі виходили служити молебні, ниви окропляли святою водою. Існувало багато приказок на цю тему: «Єгорій з теплом, а Микита з кормом»; «Ярове сій на Егорія»; «Сій розсаду до Егорія буде щей вдосталь»; «В Юр'їв день тільки лінива соха не виїжджає».

Крім того, особливою силою володіла так звана «юріївська роса». Вона з'являлася рано вранці. У цей час потрібно було вийти на луг і покататися по траві. Вважалося, що це додасть сил і здоров'я.

Якщо вигнати на світанку худобу на пасовисько, то це піде їй на користь. Так і говорили: «На Юрія роса — не треба коням вівса». При цьому юріївські роси могли заподіяти і шкоди домашнім тваринам. Якщо хтось хотів зла господарям, він міг зібрати росу, намочити в ній полотно, а потім накинути на худобу. В результаті у корів зникало молоко, а телята втрачали зір.

Популярні новини зараз
Пенсіонерів змусять повернути частину виплат державі Всіх чоловіків змусять встановити "Резерв+": які зміни чекають мобілізацію Подачу газу тимчасово припинять: газовики попереджають українців про ремонтні роботи до кінця листопада Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
Показати ще

У Егоріїв день худобу називали іменинницею. Її усіляко обходили, чистили, годували краще, ніж у звичайні дні. Варто відзначити, що категорично заборонялося що-небудь робити з вовни — навіть просто брати в руки вовняні нитки. Жінки намагалися навіть не дивитися в їхній бік. Люди боялися, що вовки багато овець потягнуть.

Пастухів також вітали 6 травня з їх професійним святом. Після того як виганяли худобу на луги, їх пригощали яєчнею, обдаровували тканинами і грошима. На цьому святі було прийнято веселитися всім селом.

Крім того, селяни спостерігали за погодою. Це було важливо, адже за нею можна було робити висновки про майбутній урожай. «На Егорія мороз — буде просо і овес», — вірили у народі.