У понеділок, 19 травня, відзначається народне свято Іов Горошник (за старим стилем – 6 травня). Також в цей день віруючі православної церкви вшановують пам'ять праведного Іова Багатостраждального. Іова прозвали «Горошником», тому що ця пора якраз припадала на посів гороху.

Іов Горошник 19 травня: головні заборони свята

В цей день селяни сіяли горох і огірки. Хоча горох починали сіяти ще на Егорія (6 травня), саме Іова прозвали Горошником. У цей день люди говорили: «Приходь працювати на білі горохи».

Варто відзначити, що на Київській Русі горох і боби були доступні всім — навіть бідним. Недарма існувала приповідка «залишитися на бобах». Також була і ще одна приказка, пов'язана з бобовими. Вона свідчить про те, що їх розводять вже дуже давно: «Це було за часів царя Гороху».

На Іова Горошника люди рано вранці виходили у двір і спостерігали: якщо роса рясна, то вродять огірки. З цього приводу існує повір'я, що «Іов роси розпустив».

У деяких місцях сіяння гороху супроводжувалося спеціальним вироком: «Сію, сію білий горох; уродися, мій горох, і крупен, і білий, і сам три-десят, старим бабам на потіху, молодим хлопцям на веселощі».

У цей день, за переказами наших предків, мати — сира земля дає і траві, і звірю, і птиці, і людині зцілення. Вона відкриває підземні води, черпає срібним ковшем живу вологу. Тому 19 травня з раннього ранку прийнято ходити босоніж по росі. Такий ритуал проводили і дорослі, і діти. Люди вірили, що роса в цей день має чудодійну силу і особливої корисністю для городніх рослин. Малюкам дозволялося навіть кататися в траві. Вважалося, що таким способом вони більше «увберуть» здоров'я і сили.

На Іова знахарі збирають цілющу росу. Вони вимакують її рушником, вичавлюють у посуд і зберігають. Потім протягом року вдаються до цілющої вологи при виготовленні ліків для хворих.

Для селян наступав важкий період посівних робіт. У поле заборонялося виходити до сутінків, тому що птахи можуть побачити і подзьобати насіння. Процес супроводжувався спеціальними замовляннями на рясний урожай, захист від нечистої сили і лихого ока.

Крім того, згідно з повір'ям, усіма городніми роботами в цей день повинна займатися тільки жінка – тоді врожаю буде більше. Чоловікам же не рекомендувалося займати важкою роботою.