Цього року "анбандлінг" газового ринку, нарешті, добрався і до всіх українців.
Тепер при оплаті платежів за газ потрібно знати вісім нових правил, адже за незнання заплатити доведеться удвічі більше, пише UBR .
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяДві платіжки:
З 1 січня оператори ринку виставляють вартість за газ в двох платіжках. Перша за спожитий газ і друга за його доставку. Тобто тепер, у кожному регіоні різні тарифи за його розподіл.
Подорожчання вдвічі:
З січня тарифи на розподіл газу, виросли на 46%.
З 1 липня піде ще одне подорожчання - на 20%.
Нові тарифи стосуються 44 облгазів. Зараз тариф для них за доставку газу становить від 0,28 до 1,99 гривні за куб. м в залежності від регіону, з 1 липня - від 0,28 грн (Київгаз) до 2,73 грн (Спектргаз, Львів) за 1 куб. м в місяць.
Як вираховують платіж за доставку:
Цей тариф визначається в залежності від споживання за попередній "газовий рік" (з 1 жовтня по 30 вересня).
Обсяг спожитого газу множиться на тариф на розподіл і ділиться на 12 (число місяців в році). Сума яку ви отримаєте і є вашою щомісячною індивідуальною платою.
Платіжка на місяць раніше:
За доставку газу платіж буде приходити на місяць раніше платіжки за його споживання.
До прикладу, у лютому прийдуть платіжка за спожитий газ в січні (без доставки) і платіжка за його доставку в лютому. А от в січні 2020 року приходять платіжка за грудень 2019 (загальна за споживання газу і його доставку, за старими правилами) і платіжка за доставку газу в січні (за новими правилами).
Виходить, що через нові правила в січні платіж українці побачать двічі більший платіж за газ.
Як дешевше:
Віднині не буде жодного сенсу сплачувати рахунки наперед, адже сума платежу за доставку газу не буде змінюватися протягом року. Це актуально тим, хто живе в глибинці, споживає газу трохи і користується місцевим відділенням банку з високою комісією.
При вартості послуги розподілу газу, наприклад, 15 грн в місяць, банківська комісія в місцевому відділенні за разовий платіж може скласти ті ж 15 грн (а при монопольному становищі і дорожче). Тому має сенс послугу доставки газу оплатити відразу за кілька місяців. Вартість послуги за місяць не змінюється (п.3), тому суму наперед вирахувати нескладно без ліку, так як вона дорівнює сумі в першій платежі за доставку газу (за січень).
Однак важливо пам'ятати, що з 1 липня тариф на розподіл дорожчає, тобто збільшиться і плата за місяць. Тобто в платіжці за доставку газу, яка прийде в липні, буде інша сума. Тому краще або дочекатися рахунку від розподільчої компанії в липні, або кинути аванс, а потім врахувати його в майбутню оплату. Це дозволить уникнути штрафних.
Платіж з мобільного:
Платіж завжди можна зробити з мобільного. Деталі можна дізнатися у свого оператора. Зараз ця послуга доступна користувачам "Київстару". Можливо, згодом така функція з'явиться і у інших операторів.
Лічильник не врятує:
Оплата за доставку газу проводиться завжди, незалежно від того, споживається чи газ за фактом чи ні. Лічильник ж фіксує тільки обсяг спожитого газу, тобто має відношення тільки до однієї з платіжок. Тому тим, хто газ по факту не споживає, наприклад, поїхав на кілька місяців або років, щоб не отримувати рахунки за розподіл газу і борг не накопичувався, має сенс оформити собі відключення послуги, тобто повністю відрізуватися від системи газорозподілу.
Терміни оплати:
Оплачувати послуги споживання газу рекомендують протягом 5 днів після отримання рахунку. Оплата за розподіл газу має точні терміни погашення.
Згідно з новими правилами, за послугу розподілу (доставки) газу промисловим споживачам необхідно сплатити до 1-го числа наступного місяця (за лютий - до 1 березня). Але у населення кінцевий термін оплати раніше - до 20 числа поточного місяця (за лютий - до 20 лютого).
За кожен день прострочення оплати після цього терміну продавець має право нарахувати штраф - компенсацію в сумі, що дорівнює тарифу за кожний прострочений день.
Виходить, що за кожен не сплачений день ви платитимете подвійну ціну від звичайного.
Наприклад, при несплаті рахунку за доставку газу в 200 грн за місяць платіж з урахуванням компенсації може скласти вже 400 грн. Розподільна компанія має право нарахувати таку пеню, але може цього і не робити на свій розсуд.
Вже з лютого весь процес запрацює за вказаною вище схемою.
Нагадаємо, раніше у ряді міст України знижена оплата за опалення про гарячу воду. У Міністерстві розвитку громад і територій України створили онлайн-карту перерахунків платежів.
Як повідомляв портал "Знай.ua", на території України тарифи зменшились нерівномірно, а в деяких містах взагалі не зменшились, та чи варто все ж очікувати на повернення коштів
Також "Знай.ua" писав, що кандидат на посаду представника управління «Укрексімбанку» в 2019 році виклав з бюджету оду 13,5млн гривень